اعتراض فعالان عرب خوزستان به برنامه تفرقه انگیز و توهین آمیز شبکه ۲ سیما - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۰۴ فروردین ۱۳۹۷      ۱۱۰             84045      عناوین اصلی, فرهنگی و هنری   Print This Post Print This Post

فعالان فرهنگی - اجتماعی عرب خوزستان نسبت به اقدام تفرقه انگیز و متضاد با امنیت ملی شبکه ۲ سیما پخش می‌شد اعتراض و آنرا محکوم کردند. متاسفانه در این آیتم تلویزیونی دشمن پسند که بعنوان میان برنامه دو بخش کلاه قرمزی و بخش کودک و نوجوان شبکه ۲ پخش شد، به معرفی و پراکندگی اقوام ایرانی پرداخته که قوم اصیل ، بزرگ و ولایتمدار عرب را از نقشه و بافت کشور حذف و نادیده گرفته است .

بدون تردید این اقدام علاوه بر نارضایتی دارای پیامدها و هزینه های سنگین برای کشور و برخلاف مصالح نظام جمهوری اسلامی و در تضاد با رهنمودهای مقام معظم رهبری و توهین به مردم عرب است.که مستلزم تذکر شورای عالی امنیت ملی به مدیریت صدا و سیما و همچنین معذرت خواهی رسمی رسانه ملی از مردم عرب و جبران این رفتار عامدانه و برخورد با طراحان و پخش کنندگان آن می باشد

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 1. ما به مسؤولین حق میدهیم که قومیتی میلیونی با تاریخی مشهود و معلوم نادیده گرفته شود
  چون مسؤولینی که اصلا در کشور حضور ندارند، اساسا نمیدانند چه اقوامی در ایران زندگی میکنند

  رضا
 2. ما عاملان این جریان را افرادی اسلام ستیز و تفرقه انگیز می دانیم
  که رهنمودهای مقام معظم رهبری را نادیده گرفته اند و برای رضای دشمن از هیچ اقدامی فروگذار نیستند .
  شرم کنید …

  zahra salehi
 3. متاسفیم که اینقدر شما نژاد پرستید

  فرید دورقى
 4. مفقط میتونم متاسفیم که شما اینقد نژاد پرستید و هیچ احترامی به ما عربها که هموطن شماییم ندارید
  این خیلیناراحت کننده است

  فرید دورقى
 5. این قوم شریف ایرانی تر از بقیه اقوام است با داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب با کشورهای عربی میتواند برای خود استقلال داشته باشد اما وفادار به انقلاب و میهن اسلامی است . تفرقه بین ادیان و مذاهب و اقوام از همین مسائل شروع میشود و امیدوارم مسببان این فتنه هرجه سریعتر عذرخواهی کنند .

  عارف
 6. واقعأ جای تاسف داره. ما درخواست پیگیری و جواب رسانه ای هستیم،

  احمد
 7. مجری برنامه کلاه قرمزی وامثال آن که بین قومیت های ایرانی تفرقه می اندازند و فتنه و آشوب به پا میکنند ……

  عزیز بوعذار
 8. من بک عرب هستم
  این شعاری است که ما همه سر می دهیم من عربم و افتخار میکنم که عرب هستم
  هیچ وقت اسیبی به دیگری نرسانده و هیچ وقت توهینی به قومی نکردم و این را دینم و اصلتم به من اموخته است ما در این خاک ریشه داریم و کسی که این ریشه را نادیده بگیرد خود بی ریشه است.

  مرتضی
 9. من یک عرب هستم

  سردبیر
 10. من یک عرب هستم
  ما عربا هم جز کشور ایران محسوب میشیم خیلیم وطنمونو دوس داریم چرا هیچ احترامی به ما عربها که هم وطن شماییم ندارید واقعا جای تاسف داره چرا اینقد به عربا توهین میکنین این خیلی ناراحت کننده است?

  مینا
 11. من یک عرب خوزستانیم واز مسئولین ومقانات بلند پایه خوزستان میخواهم از صدا و سیما بخواهند که بخاطر حرف و کاری که انجام دادند معذرت خواهی کنن البته مسولین خوزستان بی تقصیر نیستند خیلی شرم آوره که این همه عرب فارغ التحصیل تو خوزستان داشته باشیم و بیکار باشند انگاری مسئولین عارشون میاد به این افراد شغل بدهند
  متاسفم مسولین برید از استانهای دیگه نیرو واسه کار بیارید

  منصور
 12. نفت دادیم آب دادیم شهید دادیم
  هر روز اهانت
  همه اسم شهرهای زمان شاه مانند رضاییه .باختران و… عوض شدند بجز شهر های ما

  فقط متاسفیم

  اسد
 13. عرب قوم جاویدان تاریخ

  شوشان – حجت الاسلام امین بهرامی (شریعت شوشتری) :

  خوزستان استانی است که همه آن را به نام عرب میشناسند،اگرچه دیگر اقوام عزیزایران زمین درخوزستان با برادران عرب خوددر کمال صمیمیت زندگی کرده و پیوندخویشاوندی ایجادکرده اند. 

  نویسنده این سطور بالأصاله عرب نیست اما به ارتباط عمیق وناگسستنی با اقوام مختلف عرب افتخارنموده و علاوه براین ارتباط معنوی پیوند خویشاوندی نیز برقرارنموده است.

  رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) وقبل از معظم له، بنیانگذارجمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در فرمایشاتشان به اصالت،دیانت،شجاعت وپیوند اعراب خوزستان با اسلام، تشیع و انقلاب اسلامی اشاره کرده اند. 

  اما متأسفانه در یک اقدام تعجب برانگیز دیدیم درچند روز گذشته از شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران،نماد عرب های غیور خوزستان از نقشه ایران حذف شد وفقط به نماد یک قوم خاص و

  قابل احترام خوزستانی اکتفاکرده اند.

  ظاهراریاست رسانه ملی این نکته را فراموش کرده است که اعراب غیرتمند خوزستان بوده اند که علیه استعمارپیرانگلیس خبیث به فتوای آیت الله العظمی سیدمحمدکاظم یزدی(ره)قیام کرده اند وشهدای زیادی تقدیم اسلام و حریت ایران کرده اند.ظاهرا جناب آقای عسکری از یاد برده اندکه خاندان اهل علم عرب نظیر خاندان جلیل القدر اهوازی مشعشعی،کرمی،آلبوشوکه،موسوی ودیگرعلمای عرب، همچون علمای دیگر شناسنامه های این خطه عالم پرور هستند و رهبری معظم انقلاب(حفظه الله)،خوزستان را مرز ورود تشیع به ایران معرفی کرده اند.

  ریاست رسانه ملی  از خاطر برده اندکه شهدای بزرگوار ۸ سال دفاع مقدس همچون سردار رشید اسلام شهید علی هاشمی در راه دفاع از اسلام و آرمانهای انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند و درحال حاضر نیز اعراب شریف و غیور همانند دیگر قومیت های انقلابی خوزستان در تمامی صحنه ها با حضور حماسی دفاع تمام قدی از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده اند.

  دردفاع از حرم وحریم اهل بیت(علیهم السلام)شهدای گرانسنگی از قوم عرب درکشور عراق وسوریه تقدیم اسلام شده است.

  آیا این سزاوار است نماد عربهای عزیز و غیرتمند از نقشه ایران حذف گردد؟این حرکت ریختن آب به آسیاب دشمن نیست؟سزاواراست جناب آقای عسکری باحضور در اهواز و دل جویی از قوم عرب و دیگر اقوام خوزستانی از فتنه ناسیونالیستی جلوگیری نمایند.

  حذف ظاهری نماد عرب از نقشه ایران عذرخواهی عمومی لازم دارد،زیرا وقتی عرب این قوم جاودانه تاریخ از نقشه کشور حذف شد،حذف مابقی اقوام خوزستانی را درآینده به دنبال خواهدداشت.

  سخنی با برادران عرب

  برادران عزیز،درست است قلب ما همراه شماست امااز فتنه ی دشمن نباید غافل بود.لذا درکمال آرامش باید مطالبه حقوق خود رااعلام نموده ونماییم وباهوشیاری ازهرگونه اقدام تشنج آفرین  درجهت بهره برداری استکبارجهانی خودداری نمایید ونماییم .امیداست مسؤلینی که بااقدامات تشنج آفرین قومیتی تیشه به ریشه ی فرهنگ غنی اسلامی وایرانی میزنندرا بیدارکرده ومرتکب چنین اشتباهات فتنه برانگیزی نشوند.

  اسد
 14. با سلام. من اهل خوزستانم عرب نیستم و بختیاریم. الان ۱۰ ساله با عرب ها زندگی میکنم .ادمای فوق العاده مهمان نواز خون گرم هستند. همشون گلن و لایق احترام هستن کساییم ک ندونسته و بدون تجربه قبلی اظهار نظر میکنن بهتره کمی تحقیق کنن بعد حرفی بزنن.
  بختیاری و عرب خوزستان همیشه در کنار هم بودن و این حواشی فقط برای تفرقه اندازیه
  من نمیدونم وقتی این دو قوم‌با هم مشکلی ندارن چرا میخوان به جون هم بندازنشون.
  شده شبیه قضیه چند سال پیش که به عده ای ادم عادی پول دادند تا لباس عربی بپوشن و در ملا عام لباس بختیاری رو آتیش بزنن و تفرقه انگیزی کنن.مردم باید عاقل باشن و بجای فریب خوردن باعث بانی این فتنه رو به جزای کارش برسونن تا دیگه حتی فکر همجین کارایی به ذهنشونم نیاد.فکر میکنید خودشون نمیدونم عرب توی خوزستان داریم ؟!مطمئن باشید میدونن و فقط هدفشون ایجاد تفرقه اس

  سینا
 15. با سلام خدمت همه عزیزان
  دوستان این موارد به جز فتنه و فتنه انگیزی چیزی نیست.
  در چنین مواقعی انسان باید تعقل کند و وارد بازیهای تفرقه انگیز نشود.
  هیچ فرق و برتری بین عرب و عجم نیست الا در تقوا.
  حواسمان باشد بازیچه فتنه نشویم.
  همه اقوام محترمند

  ۱۲۳
 16. من یک عرب هستم

  عرفان
 17. احسنت سینا
  عرب و بختیار از قبل باهم بودند و مشکلی ندارند جز کسایی که تفرقه میندازن

  علیرضا
 18. باسلام و تبریک سال نو به تمام مردم عزیز ایران
  چرا به مردمی که هشت سال از خاک و جان و ناموسشان دفاع کردند که متاسفانه عده ای افراد بیسواد و فتنه گر که به عنوان همه کاره مملکت برای چندین اینگونه به اصیل بودن مردم عرب خوزستان توهین اشکارانه شود خیلی خیلی متاسفم که برای ما که ادعا میکنیم مسلمانو ولایتمدار علی هستیم
  وسلام

  انا عربی
 19. خواهشا از مسئولین و مردم تقاضا میکنم بعنوان یک عرب بعنوان یک ایرانی مواظب سو استفاده گر باشید

  علیرضا
 20. اخه مگه چی شده با اعراب ایران کاری ندارم ولی تو طول تاریخ از عرب ها بعنوان آدم های جاهل کثیف و بی تمدن یاد شده
  حتی پیامیر هم نتونست به طور کامل جاهلیت رو از اعراب دور کنه و حتی الان که تو قرن ۲۱ هستیم شاهد جاهلیت اون ها و وحشی بودن اعراب هستیم.
  عرب ها هیچ جایی تو تاریخ این سرزمین ندارند.

  بینام
 21. دوست بینام عزیز خیلی چیزا شده یک قوم نادیده گرفته شده، شما که میگی جاهل بودن تاریخ رو کامل مطالعه کن و فکر کن در اون دوران جاهلی چطور خدیجه همسر پیامبر که یک زن بود در قبل از اسلام یک تاجر بوده، رابعه بنت کعب یک شاعر بوده تازه اینا در صحرای حجاز بودن. اگر خیلی نژادپرستانه میخوای نگاه کنی شاهنامه رو بخون ببین مردم ما با مردم یمن چه ارتباطاتی داشته اند.

  امید
 22. دوستان خواهش میکنم وحدت گرا باشید نه تشتت گرا.
  گرگ اغلب آن زمان گیرا شود

  کز رمه ، شیشک به خود تنها شود

  ( مثنوی معنوی ، دفتر ۶ ، ص ۳۶۰)

  امید
 23. سلام

  من بختیاری هستم و ساکن اهواز
  به نظر من اعراب خوزستان انسانهای بسیار قانع و شریفی هستن
  این قوم میتونستن در زمان حمله صدام به خوزستان امکانات بی شماری رو از این رژیم دریافت کنن و لی ترجیح دادن که مقاومت کنن و از وطنشون دفاع کنن
  بنده شاهد مقاومت جانانه مردم عرب زبان سوسنگرد بودم
  این قوم در بدترین شرایط از جان و ناموس این مملکت دفاع کردن
  ضمن اینکه زبان عربی زبان قرآن هست و اصالت نژاد عرب بر کسی پوشیده نیست تو هر قومی آدم خوب هست و آدم بد هم صد در صد پیدا میشه و اعراب خوزستان از این قاعده مستثنی نیستن
  من به عنوان یک فارس زبان به شبکه دو سیما اینو میگم که قبل از اینکه بخواید یک قومی رو تحقیر کنید بهتره در مورد پیشینه اون قوم تحقیق کنید / ائمه اطهار همه عرب زبان بودن / اگر بخوایم با منطق شبکه دو همراه باشیم پس نباید به کربلا بریم چون امام حسین عرب بوده
  فک کنم شبکه دو سیما دچار سوء تفاهم در مورد این قوم شرافتمند شده / این بار اول نیست که صدا و سیما مباحث قومیتی رو داره مطرح میکنه قبلا به ما بختیاریها به صورت غیر مستقیم توهین شد به نظر من باید عوامل اصلی اینکار شناسایی و مجازات بشن

  حسین کریمی
 24. من عرب نیستم فارسم و از شمال کشورم و اینو میدونم که همه اقوام ایرانی در این کشور حقوقی دارند و قابل احترام هستند.لعنت بر افرادی که تبعیض قائل میشوند و نژاد پرست هستند.ما همه انسانیم و باید به هم احترام بگذاریم.

  شادی
 25. ننگت باد صدا و سیما که هرمدت باید قومی رو زیر سوال ببری

  محمد
 26. آقای آرش خود ماهم سیاست ها و رفتار ال سعود رو قبول نداریم وانتقاد میکنیم.اما این دلیل نمیشه که بخواهیم به مردم عربستان ودیگر اعراب توهین کنیم.باور کنید خیلی از مردم عربستان مظلوم واقع شدند.حاکمان عربستان یهودی الاصل هستند.عرب نیستند.خواهشا با حرفهامون فتنه رو بیشتر نکنیم.همه ما ایرانی هستیم والبته که به ایرانی بودن خود افتخار میکنیم.همه ما زیر یک پرچم ویک رهبر فرزانه واگاه داریم شکر خدا

  خانم عرب
 27. من بعنوان یک ایرانی امثال ارش که همیشه دنبال فتنه انگیزی هستن رو قبول ندارم ادمی بوی از اسلام نبرده ایا کوروش واقعا وجود داشته نه
  اما کسی بهش توهین نمیکنه
  تو ازترکهای اذربایجان و عربهای خوزستان و کرد کردستان چه میدانی معلومه سواد درست حسابی نداری

  حمید
 28. باعرض معذرت از همه اقوام و هموطنان عزیز جواب این عقب مونده( ارش) رو بدم
  اگه از نظر تو میخوام جواب بدم بدون دلیل و تهمت بزنم مثلا بگم
  افغانها و روسها و مغولها وانگلیسها حمله کردن به ایران
  حالا میتونم بگم تو ایرانی نیستی یا افغانی هستی یا غیره
  به این ها میگن تهمت وادعا خواهشا اشتباه نشه من فقط خواستم بهش یادبدم تهمت چه چیز بدیه وگرنه کشورمون پاکه و همه اقوام عزیز من به ایرانی بودن به شیعه بودن به فارس ترک عرب کرد بلوچ و… کل اقوام عزیز محترمن

  حسین
 29. ۲/۷۵درصداز جمعیت ایران را اعراب در برگرفته اند ،بدون تردید توهین به این قوم اصیل پیامد و هزینه های سنگینی را در بردارد ….ولی یادتان باشد اعراب پرچمی دولت خود را هیچ وقت همچون قومیت دیگر نسوزاندن ،همیشه پایبند این ملت بوده اند ،آنها اولین نفرهای بودن که بدون هیچ چشم داشتی فرزندان و همسران و پدران خود را فدای خاک میهنشان کردن ،و هنوز آثار چن ساله جنگ به کمک بالا نشینان این مملکت بر روی دیوارهای خانه انها و زندگی آن ها به جا مانده …این ها عرب های خوزستانن هستن که در ۸ سال جنگ اگر خود را یک ایرانی نمی دانستند هم دست عراقی ها میشدن و تمام سرمایه ایران (نفت) به باد میدادن ، ولی انها ملیت و هویتشان را این مرزو بوم میدانند ولاغیر….حالا آنها را بد بدانید ،دشمن خطاب کنید ،دوری کنید…..ثروت ایران خوستان است و منشاء این ثروت وجود قوم عربه.

  یه عرب زبان
 30. خاک بر سر کسایی که بخوان تفرقه بندازن ما همه ایرانی هستیم عرب لر کرد و قومیت های دیگه همه ایرانی هستن و هیچکس نمیتونه منکر این بشه . من لر هستم و عرب برادر منه

  لر
 31. خواهران وبرادران هم وطن گرامی.این بحث تفرقه افکنی رو پایان دهیم.امشب شبکه دو برنامه کلاه قرمزی عروسک مرد عرب درست کرد و روی نقشه ی خوزستان قرار داد.این یعنی معذرت خواهی.سال خوبی داشته باشید همگی.

  خانم عرب
 32. خوزستان مدت هاس غرق در سکوته
  فتنه نندازید به جان این مردم بی آزار
  اعراب خوزستان جان و مالشان که عزیزان دلهایشان بودن (پدران ،همسران ،فرزندان )فدای این خاک کردن ،کشته دادن
  هنوز خانه های جنگ زده آن ها مدت هاس دست نخورده باقی مانده اند برای راهیان نورتان ،خیلی وقت اس با بی انصافی مسئولان کنار امده اند و سکوت اختیار کرده اند ،چیزی ندارد این سرزمین ولی مانده اند به عشق وطن و هویتشان ایرانی است
  نفت را به نام این خاک مقدس زده اند ولی پولش کوجا میرود نمی دانن،از صدقه سری مسئولان کارونی دارن که برای دلخوشی اصفهانی ها آب کارون رابه زاینده رود داده اند ،آنقد سد ساختن برای تامین برق خانه های شما ،ولی فاضلابش هس برای این مردم
  اخه نمی دونید اب آشامیدنی که منشاء آن فاضلابه و هوای که همیشه پر از ریز گرده باهم زیباس و آدم کش ….
  دیگر چه مانده از خوزستان بیاید عرب ها و بختیاری ها و لرهایش را جدا کنید از هم …بعد قوم عرب خوزستان چه قومی را میخواهید حذف کنید ؟
  فتنه نندازید بین قوم هاپیامد سنگینی داره
  افتخار عرب ها پیامبری عرب زبان هست که فرموده:
  احب العرب لثلاث
  ۱- لئن انا عربی
  ۲- لئن کتابن الله(القرآن) عربی
  ۳_لئن لسان اهل الجنه عربی

  وطنم پاره تنم ،اهواز زادگاه میهنم
 33. مردم خوزستان خیلی وقته به خاطر بی انصافی مسئولا مهر سکوت بر لبانشان خورده
  حالا که دیدن مردم ساکتن میخواهند فتنه بندازن
  اعراب خوزستان جان و مالشان که عزیزان دلهایشان بودن (پدران ،همسران ،فرزندان )فدای این خاک کردن ،کشته دادن
  هنوز خانه های جنگ زده آن ها مدت هاس دست نخورده باقی مانده اند برای راهیان نورتان ،خیلی وقت اس با بی انصافی مسئولان کنار امده اند و سکوت اختیار کرده اند ،چیزی ندارد این سرزمین ولی مانده اند به عشق وطن و هویتشان ایرانی است
  نفت را به نام این خاک مقدس زده اند ولی پولش کوجا میرود نمی دانن،از صدقه سری مسئولان کارونی دارن که برای دلخوشی اصفهانی ها آب کارون رابه زاینده رود داده اند ،آنقد سد ساختن برای تامین برق خانه های شما ،ولی فاضلابش هس برای این مردم
  اخه نمی دونید اب آشامیدنی که منشاء آن فاضلابه و هوای که همیشه پر از ریز گرده باهم زیباس و آدم کش ….
  دیگر چه مانده از خوزستان بیاید عرب ها و بختیاری ها و لرهایش را جدا کنید از هم …بعد قوم عرب خوزستان چه قومی را میخواهید حذف کنید ؟
  فتنه نندازید بین قوم هاپیامد سنگینی داره
  افتخار عرب ها پیامبری عرب زبان هست که فرموده:
  احب العرب لثلاث
  ۱- لئن انا عربی
  ۲- لئن کتابن الله(القرآن) عربی
  ۳_لئن لسان اهل الجنه عربی

  عرب
 34. من بعنوان یک عرب به بختیاریها لرها مازندارنیها گیلانیها بلوچ ها کردها و … افتخار میکنم
  از شما خواهش میکنم بخاطرچند نفر فتنه انگیز برادری رو خراب نکنید
  درود بر کشورم ایران

  حسین
 35. من بختیاری هستم و عربهای خوزستان را بسیار دوست دارم وشناخت عمیقی از انها دارم و هرگونه توهین به انها را بشدت محکوم میکنم

  مهرداد
 36. چرا استاندار خوزستان در ارتباط با این مساله سکوت اختیار کرده و یا اصلا نمیخوان اعتراف کنند که اکثر جمعیت خوزستان عرب هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. شاید سیاسی کاری باشد و خوشحال شدن از این حرکت منافقانه و ناجوانمردانه

  عرب اهواز
 37. سلام دوستان من بختیاریم فرزند کوههای زردکوه و آسماری
  تفرقه بس
  مگر میشه اهواز و خوزستان را بدون عرب ها تصور کرد من با شیر گاومیش های بستان سیر نمیشوم بلکه مست میشم مگر میشه بوی قهوه اعراب را فهمید و از نوشیدنش گذشت مگر صدای ماهیگیران کارون با کاسوره ساز زهیشان ماهیان را برقص نمی آورد اعراب بخشی از خوزستان نیستند بلکه شریان های حیاتی ایران هستند
  ای تفرقه انداز از سالهای ۵۹ تا ۶۷ خجالت بکش از ریز گرد ها خجالت بکش از کارون وخشک شدنش خجالت بکش البته شاید ریز گرد ها باعث شده که ما خوزستانیها رو نبینی اما ما همیگه رو میبینیم و همین کافیه

  سعید
 38. جنگ مردم اهواز با انگلستان

  در سال ۱۲۹۴ بین مردم عرب خوزستان و انگلیس جنگی رخ داد که این جنگ در دو مرحله صورت گرفت مرحله اول جنگ مردم عرب خوزستان با اسلحه سرد بود که منجر به شکست انگلیس شد. در مرحله دوم انگلیس با اسلحه گرم سنگین روبروی مردم عرب خوزستان قرار گرفت اما اسلحه مردم عرب تغیری نکرد وبا همان اسلحه‌های سرد با انگلیس روبرو شدند که منجر به کشته شدن صدها نفر از مردم عرب شد، مزار این کشته شدگان در ۱۰ کیلومتری اهواز _ سوسنگرد (المنیور) قرار دارد. از معروفترین شخصیتهای این جنگ حاج سبهان و همچنین عاصی الشرهان وشیخ ازباری السیلاوی از شیوخ بنی طرف وبنی ساله می‌باشند. این جنگ به جنگ جهاد مشهور است. در جریان جنگ جهانی اول علمای نجف من‌جمله «محمدکاظم طباطبایی یزدی» که مرجع تقلید عالم تشیع بود به منظور جلوگیری از تهاجم انگلیس به کشورهای اسلامی و تجهیز قوای مسلمان فتوای جهاد علیه قوای مهاجم را صادر کردن{و من ابطال واقعه الجهاد هم : الشیخ عاصی بن شرهان و الشیخ مطلب بن سبهان و الشیخ صدام بن زایر علی و علی بن عباس و الشیخ عوفی بن مهاوی و الشیخ خزعل بن کاظم من رؤساء بنی طرف و السید عنایه الشوکی و الشیخ عنایه بن ماجد شیخ عشائر الباویه و الشیخ قاسم علی شیخ عشائر الزرگان و الشیخ ازباری شیخ عشیره بنی ساله }

  پس از ابلاغ فتوا عشایر عرب خوزستان من‌جمله دشت آزادگان از مناطق سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه و روستاهای اطراف به سوی اهواز به حرکت درآمدند و پس از تقریباً ۵۰ کیلومتر پیاده‌روی در دشتی بین اهواز و حمیدیه برابر قشون انگلیس صف‌آرایی کردند. بسیاری از طوایف دشت‌آزادگان در این جنگ حضور داشتند. نیروهای انگلیس از چندین لشکر مجهز به توپخانه و سلاح سنگین تشکیل شده بودند و «ویلسون» یکی از قوای انگلیسی با همکاری شخصی بنام «کوکی» به شعیبه و بصره و خرمشهر به اهواز آمد و در انجا متمرکز شد. ویلسون، نخست نامه‌ای به عشایر منطقه دشت‌آزادگان نوشته، و اعلام کرد که قشون انگلیس هیچگونه دشمنی با آنها ندارند لذا آنان نیز به نوبه خود اجازه دهند لشکریان بریتانیا به راه خود ادامه دهند. عشایر خوزستانی در اهواز با رد پیشنهاد انگلیس به ویلسون نوشتند که به هیچ وجه اجازه عبور به قوای انگلیس را نخواهد داد و برای جنگ با لشکریان ویلسون به خط اول جبهه آمدند. سلاح عشایر مناطق در این جنگ «تفنگ»، «فاله»، «چماق قیری» (مگوار) نیزه و شمشیر بوده‌است.

  نیروهای انگلیس پس از دریافت پاسخ عشایر از اهواز به طرف تپه‌های? منیور در غرب اهواز به حرکت درآمدند و برای جنگ با عشایر آماده شدند. عشایر با سردادن شعارهای? اسلامی خود را برای شهادت آماده ساخته بودند. با توجه به برتری ارتش انگلیس و عدم امکانات جنگی عشایر، به افراد تحت فرماندهی خویش دستور دادند که با یورش شبانه? خود به انگیسیها اجازه استفاده از توپخانه و سلاح سنگین را ندهند. در این زمان نیروهای عثمانی به کمک نیروهای خوزستان آمدند. در این نبرد یاری بین عشایر عرب و ترک مشهود بود. سید «طاهر هاشمی آل مهدی» بزرگ عشیره سادات آل‌مهدی، آخرین رزمنده? دفاع عشایر عرب خوزستان در برابر قوای انگلیسی بود که تیرماه سال ۱۳۸۹ در سن ۱۱۲ سالگی بر اثر کهولت سن، دارفانی را وداع گفت. در اهواز بارها سالگرد این جنگ مورد تقدیر قرار می‌گیرد و در نود و پنجمین مراسم سالگرد آن با حضور ۴۰ خبرگزاری داخلی و خارجی جهت پوشش خبری این مراسم و انعکاس آن دعوت به عمل آمده بود. تجمع بزرگ عشایر عرب خوزستان در محل یادمان عشایر عرب خوزستان در ۱۵ کیلومتری غرب اهواز پشت روستای گمبوعه با حضور علما، مسئولین کشوری و استانی و عشایر خوزستان بر‌گزار شد. در این مراسم امام جمعه اهواز گفت مردم خوزستان با انگلیسی‌ها را در سه محور غرب، شمال اهواز و شهرستان شادگان شرکت داشتند و اظهار داشت: درگیری اول در حد فاصل اهواز و حمیدیه با شرکت طوایف بنی طرف، سواری،عچرش ودغاغله بنی سالم، سواعد و… رخ داد که حماسه المنیور را رقم زد. محور دوم درگیری در شمال اهواز به فرماندهی سید عنایه آلبوشوکه و با حضور طوایف زرگان، باوی، حمیدی، نواصر، سلامات و در یک عملیات پارتیزانی به انفجار لوله‌های نفت شرکت انگلیسی منتهی شد و سومین محور عملیات در منطقه شادگان توسط طوایف بنی کعب و دیگر عشایر فهیم منطقه به فرماندهی سیدجابر آلبوشوکه و الوان کعبی علیه نیروهای اشغالگر انجام شد.??

  کپى کن به عشق خوزستان✌

  حسین
 39. به عنوان یک هموطن از ایرانیهای عرب زبان استان خوزستان بابت این رفتار نامناسب که امیدوارم سهوا اتفاق افتاده باشد عذرخواهی میکنم و امیدوارم دشمنان ایران وایرانی که قرنهاست با این روش کثیف و مشمئز کننده (تفرقه بیندازو حکومت کن) قصد بر هم زدن امنیت و آرامش وطن را دارندنابود شوند تا ملت ایران و کلیه قومیتها آرامش از دست رفته شان را روزی دوباره بدست آورند.
  ننگ برهر شخص وتفکری که به قومیتهای مختلف ایرانی با جمله وکنایه های ساخته شده توسط دشمنان سخیف و بی اصالت ایران قصدتحریک غیرت غیرقابل انکار برادران و خواهران هموطن را دارند.

  Ramin
 40. چقد دردناکه که به ما میگن شما عرب نیستید بلکه عرب زبانید?این نفی اصالت ماست

  حیدر
 41. درود بر خاک پاک میهن و سلام به همه ی میهنانم از عرب و کرد و لر و فارس و ترک و بختیاری و بلوچ و مازنی و گیلکی و خراسانی و ۰۰۰۰۰هرکسی رو از قلم انداختم
  زیبایی این خاک به تعدد اقوام و زبان ها و گویش هاست
  طبق فرمایشات اقا بصیرت داشته باشیم
  همیشه با بصیرت به موضوعات نگاه کنیم
  نگزاریم دست های پست پرده باعث تفرقه در کشور بشه
  ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر رحمت و مهربانی بلال حبشی رو برادر خودشون خوندن و فرمودند همه باهم برادر و برابریم و فقط معیار سنجش ادم ها تقوای انهاست
  بصیرت چراغ راه ماست
  درود بر همه ی اقوام با غیرت ایران با هر زبان و گویش و فرهنگی

  ایمان
 42. رسانه میلی

  فواد
 43. درود برشهیدان به خون غلطان و زنان و مردان شریف و عزیز خوزستان که افتخار ایران زمین و انقلاب و نظام و دفاع مقدس هستند.

  علی
 44. سلام و عرض احترام و ادب

  هرکس که خواست بین قومیت ها و نژادهای ایران عزیز تفرقه اندازد بدون شک منافق و دشمن است.چه بسا که در برنامه تلوزیون هم این مورد مشاهده شود و باز هم بدون شک این کار ساخته و پخش از طرف جاسوسان ضدایران و اسلام است

  اسماعیل
 45. با سلام
  من عرب یا عرب زبان نیستم، اما عاشق کشورم ایران و ایرانی هام و هر اقدام نژاد پرستانه ای را که موجب تفرقه بین هموطنانم شود را محکوم میکنم
  به همه اقوام کشورم افتخار میکنم و دوستشان دارم

  لیلا
 46. آقای اوستا ! شاید اسلام مورد نظر شما فقط کشتار و غارت باشد اما اسلام عزیز مورد نظر و علاقه و دلدادگی ما دین صفا و مهربانی است. در ضمن مگر غارت و کشتار در دیک ملل دنیا نمی باشد. آمریکای جنایتکار و گاوچران مورد علاقۀ شما ـ حتی مدارس آنها ـ نیز از صدر تا ذیل آدمکشی و قتل و غارت است آیا آنجا هم اسلام است که این جنایات رخ می دهد؟

  علی
 47. آقای اوستا ! شاید اسلام مورد نظر شما فقط کشتار و غارت باشد اما اسلام عزیز مورد نظر و علاقه و دلدادگی ما دین صفا و مهربانی است. در ضمن مگر غارت و کشتار در دیگر ملل دنیا نمی باشد. آمریکای جنایتکار و گاوچران مورد علاقۀ شما ـ حتی مدارس آنها ـ نیز از صدر تا ذیل آدمکشی و قتل و غارت است آیا آنجا هم اسلام است که این جنایات رخ می دهد؟

  علی
 48. آقا یا خانم iran !!
  آیا از نظر شما اهانت وقیحانه به قومیتها و زبانها و حذف آنان از رسانۀ ملّی نشانۀ بالا بودن شعور می باشد؟ شما که با این حرفت ثابت کردی که ………..

  علی
 49. با سلام
  تمام اعراب ایران برادران ما هستند،هر کس توهین کند به انها مثل این است که به بختیاری ها توهین کرده است،مانند فیلم چند سال پیش که ضرغامی رایس صدا و سیما بود.
  اگر و اگر در خوزستان برادران اعراب و بختیاری دست در دستت هم نهند ،هیچ کس جرات نمیکند و نخواهد کرد که ……
  من امید وارم با هم یکی شوند.یادمان باشد رایس امنیت ملی کشور و بعد از رهبر ایران سردار شمخانی است ،و ان که خاتم الانبیا بود عرب بود .
  ما وهمه باید به هم احترام کامل گذاریم.دست در دست هم عرب وبختیاری مشکل حل میشه.
  این را به جد میگویم.

  جاوید
 50. سلام
  دست در دست هم باشیم عرب و بختیاری
  هیچ کس جرات بیان نخواهد داشت ،که مشکل به این حد برسد.فقط وفقط گوش به فرمان رهبرمان باشین.

  جاوید
 51. آقای اوستا افتخار می کنیم که رهبر ما سید وا تبار ماست.مشکل تو چیه ؟ که نمیخوای بپذیری ما ایرانی هستیم.ایران از اقوام مختلف تشکیل شده.وهمه باید به همدیگر احترام بگذارند.شما حق ندارید به بهانه دشمنی با عربستان همه ی عرب ها رو به باد ناسزا گویی خودت بگیری.شرم باد بر چنین تفکری که تو داری.

  خدیجه
 52. ودر اخراز همه ی خواهر وبرادرهای بختیاری وفارس و…که مارو درک کردن وحمایت میکنن متشکریم.دست به دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد….نه تفرقه افکنی و دشمن شاد کردن.

  خدیجه
 53. من لر هستم و از اینکه با مردم عرب خوزستان همسایه هستیم بسیار خرسندیم… اونایی که اون بالا نمیدونن چکار میکنن…. یقینا نفوذی و جیره خوار بیگانه اند…‌

  مجتبی
 54. سالارن عربهای باغیرت ….. از طرف یک لر بهبهان تشان ک الان ۱۰ ساله تو عربها زندگی میکنم

  جمالی فر
 55. من عرب نیستم
  اهل شیراز هستم
  ولی عرب ها را دوست دارم و در دوران دفاع مقدس بیشترین فداکاری کردند .کشور را حفظ کردند
  ننگ بر کسانی که بخواهند توهین کنند به این قوم پاک .رشید . دوست داشتنی.
  مهمان دوست .با غیرت اگر عمدی نبوده هر چه سریعتر عذرخواهی صورت گیرد از این قوم فهیم .
  ولی دوستان . عزیزان . گرامیان.
  صدام و سلمان وهابی و بی بی سی و ترامپ نه دوستدار ایران هستند نه عرب ها .
  ما فراموش نمی کنیم که صدام که عرب بود با هویزه و سوسنگرد و خانواده بنی عذار چه کرد

  بهرام
 56. کشور عزیزمون ایران مذهبش شیعه است و اسلام .اریایی هیچ جایی تو ایران تشیع ندارد.شمایی که مث مرغ قدقد میکنید کشور ما آریایی هستش ایا شماها هستید که پای دشمن رو از ایران عزیزمون قطع کرده اید یا اسلام.اسلام تشکیل شده از سپاه و فدائیان رهبر عزیزمون که اکثریت عربهای خوزستان هستن و ترکهای عزیز.یه عده ای از بختیاریها که میگن ما اریایی هستیم و ایران جای عرب و ترک نیست باید بهتون حالی کرد که اگه این دو قوم عرب خوزستان و ترک ایران نبود که همگی شیعه هستن،الان بایستی شما رو زیر تیغ چاقوهای داعشی دید

  محسن
 57. من یک عرب هستم

  امین حم
 58. ما عربها همگی مطیع امر رهبری عزیزمون حضرت ایت الله العظمی سید علی خامنه ای هستیم

  محسن
 59. آهای اوستا خیلی از عربها کینه داری اگه تسویه حسابی باهاشون داری شماره حسابتو بفرست خودم پولشو واریز میکنم

  محسن
 60. به امید روزی که خوزستان عرب، نسل هرچی تفرقه گر رو از بین ببره
  الهی آمین

  محسن
 61. به عنوان یک کرجی میگم که ما همه قومیت های ایرانی رو دوست داریم و زیبایی ایران یه همین تنوع قومش هست و بسیار ناراحت هستم از توهین. یه عربهای خوزستانی .

  مهسان
 62. در دنیای امروز اساس حق شهروندی اون ملت هست.امیدوارم حقوق هم رو رعایت کنیم.حق بدین وقتی قومی نادیده گرفته بشه اعتراض کنه ناراحت بششه.ایران مملکت بزرگی است.هم دلی که در بین ملت ایران هست در کمتر جایی با این بافت قومی و زبانی پیدا میکنین.افتخار میکنم که در اهواز زندگی میکنم و دوستان عرب دارم.

  بهزاد
 63. ما همه برادر هستیم

  هادی
 64. اقای محمد حدیث شریف پبامبر ص؛انا لیث ولیث العرب منی.من شیر هستم وشیر عرب«امام علی ع» از من است.گناه ما چیست که تو بیسوادی ولیث:به معنای شیر را لیس:به معنای نیست میخوانی.واقعا شرم آور.کاش مسلط به زبان عربی یا انگلیسی بودی تا بهتر می توانستیم حالیت کنیم.اما چه کنیم که دنبال پیشرفت ویاد گیری زبان وفرهنگ دیگر اقوام وملت ها نیستی.خدا هدایتت کند همین.

  خانم عرب
 65. در ضمن ما عرب خوزستان ابراز ناراحتی کردیم از مسئله ای….خب این چه ربطی به تو داشت آقا محمد وامثال تو که شمشیر کینه ونفرت را از رو بستی ومارو مورد هجوم نادانی خودت قرار دادی؟؟ ما دنبال احقاق حقوق خود به عنوان یک ایرانی پیرو مقام معظم رهبری هستیم.تو چرا ناراحتی؟آیا ما دراین بین به کسی یا قومی توهین کردیم؟!

  خانم عرب
 66. چندی است متاسفانه جریانی در بین ملی گرایان و منحرفین مسلمان نما و یا جاهلین رواج پیدا کرده است
  که شدیدا بر روی عرب ستیزی تاکید میکنند که کاملا خلاف اسلام و قرآن و احادیث نبوی است. و با راهکارهای مختلف مثل جعل حدیث و تدلیس میخواهند برای این موضوع حجت شرعی هم پیدا کنند!
  مثلا یک نمونه ، این حدیث نبوی است که پیامبر اسلام (ص) میفرماید:
  انا من العرب ولیث العرب منی ، یعنی من از عرب هستم و شیر عرب (امام علی(ع) از من است.
  در صورتی که این حدیث توسط منحرفین و دشمنان اسلام اینگونه ترجمه میشود:

  من عرب هستم و عرب از من نیست.
  در صورتی که لیس = نیست است ولی در این حدیث کلمه لیث به کار رفته است که به معنای شیر است.
  ( به طور خلاصه لیس = نیست و لیث = شیر است )
  و حقیقت اسلام این است که هیچ نژاد و قومی بر دیگری برتری ندارد

  مگر به تقوا و قرآن کریم صراحتا به این موضوع اشاره میکند:
  « یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم » (حجرات/۱۳)

  خانم عرب
 67. سلام میگم به همه ی دوستای گلم,,چه عرب,چه فارس,ترک,لر,کرد بلوچ وهمه ی اقوام عزیز ایرانی,,بچه ها همه ی ماایرانی هستیم,,تورو خدا اینقدبه هم توهین نکنید,,همه ی قومیت هاعزیزومحترم هستن,, درضمن هیچکس برهیچکس برتری نخواد داشت مگر درتقوای الهی,(ان اکرمکم عندالله اتقاکم),خواهش میکنم ازتون دیگه به هم توهین نکنید,,نزاریدبینتون تفرقه ایجادبشه لطفا اتحاد روبین تمام اقوام حفظ کنید,,یه اتفاقی به اشتباه انجام شد,که مسءولین عذرخواهی کردن,,ان شاء الله عربهای عزیزوبزرگوارهم مثل مهمون نوازیه عالیشون وخونگرمیشون این عذرخواهی روبپذیرن واجازه ندن که بعضی سودجوها بین خودشون وبرادران فارس زبان تفرقه بندازن وآتیش بیاره معرکه بشن,,خواهش میکنم باهمدیگه دوست باشید وبهم دیگه احترام بزارید.دوست ودوستدار همه ی شما لیلا

  لیلا
 68. الان که همه اقوام ایران مهمان خوزستانی های عزیز خاصه عرب زبان هموطن هستن ، واقعا این حساسیت در تصویر چه درست نسیت. واقعا اگر اسم همه اقوام گفته شده ولی عرب خوزستان گفته نشده ! اشباه کرده که نگفته وباید توبخ بشه برنامه ریز ولی اگر دوستان صرفا از تصویر این برداشت را کردنکردن ! باید گفت آیا تصویر همه اقوام در تصویرهست؟

  مصطفی
 69. الان که همه اقوام ایران مهمان خوزستانی های عزیز خاصه عرب زبانان هموطن هستن،واقعا این حساسیت در تصویر درست نیست. واقعا اگر اسم همه اقوام گفته شده ولی عرب خوزستان گفته نشده!اشتباه کردندکه نگفتند وباید برنامه ریز شبکه ۲توبخ بشه ولی اگر دوستان صرفا از تصویر این برداشت را کردند!باید گفت آیاهمه اقوام درتصویرهستند

  مصطفی
 70. سلام،من یک بختیاری هستم،به هموطنان عرب زبانم افتخار میکنم،سالهاست در کنار هموطنان عرب زبانم زندگی میکنم،بسیار بامحبت ودوست داشتنی هستن،درتمام شرایط سخت خودم رو در کنارشون قرار میدهم،هرگونه توهین به هر قومیت ایرانی رو محکوم میکنم،وهرگونه تفرقه افکنی ونژاد پرستی رو محکوم میکنم،درود برتمام اقوام ایرانی ،درود بر وطنم ایران.

  نگین
 71. چندی است متاسفانه جریانی در بین ملی گرایان و منحرفین مسلمان نما و یا جاهلین رواج پیدا کرده است
  که شدیدا بر روی عرب ستیزی تاکید میکنند که کاملا خلاف اسلام و قرآن و احادیث نبوی است. و با راهکارهای مختلف مثل جعل حدیث و تدلیس میخواهند برای این موضوع حجت شرعی هم پیدا کنند!
  مثلا یک نمونه ، این حدیث نبوی است که پیامبر اسلام (ص) میفرماید:
  انا من العرب ولیث العرب منی ، یعنی من از عرب هستم و شیر عرب (امام علی(ع) از من است.
  در صورتی که این حدیث توسط منحرفین و دشمنان اسلام اینگونه ترجمه میشود:

  من عرب هستم و عرب از من نیست.
  در صورتی که لیس = نیست است ولی در این حدیث کلمه لیث به کار رفته است که به معنای شیر است.
  ( به طور خلاصه لیس = نیست و لیث = شیر است )
  و حقیقت اسلام این است که هیچ نژاد و قومی بر دیگری برتری ندارد

  مگر به تقوا و قرآن کریم صراحتا به این موضوع اشاره میکند:
  « یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم » (حجرات/۱۳)محمد حیف اسمت.بابا تو با کل اسلام مشکل داری ظاهرا

  خانم عرب
 72. شما اگر به زبان عربی مسلط بودی خیلی از حقایق برایت روشن میشد .اما حیف در جهل مرکب خود باقی موندی ومیری احادیث جعلی یک عده اسلام ستیز رو مطالعه میکنی.خب حدیث رو جعل کردی.میتونی منکر این بشی که قرآن کتاب آسمانی ومعجزه ی پیامبر اکرم صل الله علیه واله و سلم عربی ست.وزبان اهل بهشت عربی ست.وکلا کاملترین زبان دنیا عربی ست….قابل توجه محمد وامثال اون. ودر آخر خدمت خواهران وبرادران محترم که مثل محمد شمشیر دشمنی را نبستند میگم که:هیچ قومی را بر دیگری برتری نیست مگر با تقوا وعمل صالح.ما عربها خوب اینو درک کردیم وهمه رو دوست داریم.

  خانم عرب
 73. در همین مورد پیامبر اسلام در یک حدیث با سند صحیح اینگونه میفرماید:
  «ابن عباس» از پیامبر گرامى آورده است که فرمود: « احبّ العرب لثلاث: لانّى عربىّ، و القرآن عربّى، و کلام اهل الجنه عربّى »؛
  من ( زبان ‏) عرب را به خاطر سه چیز دوست مى ‏دارم:
  ۱ – نخست بدان دلیل که خود از امّت عرب هستم،
  ۲ – و بدان جهت که کتاب پر شکوه خدا به زبان عربى فرود آمده است.
  ۳ – و دیگر به خاطر اینکه زبان بهشتیان عربى است و در بهشت پر طراوت و زیباى خدا به زبان عربى گفتگو مى‏ شود.
  تفسیر مجمع البیان،ذیل آیه ۱ سوره یوسف.

  تنسیم
 74. خخخخخخ
  اولا
  انا من العرب ولیث العرب منی
  اون لیث هست نه لیس ترجمه اش این میشه من ازعربم و شیر عرب از من است منظورش به امام علی هست

  حسین
 75. شما کجا و اصالت و غیرت و تاریخ عرب کجا . کسی که به عرب توهین کند به خدا اهانت کرده. اگر عرب نبود که خیلیها به اصالت تزویج خواهر و برادر خود میماندند .اگه عرب نبود که تمدنی نبود عرب اهل اصالت و تمدن و تاریخ بود و تاریخ به دست عرب رقم میخورد و خواهد خورد . کسی که به عرب اهانت کردی یا بهت دستور دادن اهانت کنی . حتما برو تحقیق کن مبادا که اولاد حرام باشی . چون کسی که به عرب اهانت کند به اهل بیت اهانت هم کرده و کسی که به اهل بیت اهانت کند صدرصد اولاد زناس.

  سید امجد هاشمی
 76. اهانت فقط به عرب خوزستان نبود اهانت به تمام سادات کشور بود ساداتی که مرجع انها به سید خلق پیغمبر گرامی اسلام بود . ایا پیامبر عرب نبود ؟؟؟ شرم کنید از خدا وپیامبر و اهل بیتش شرم کنید. اما از پروردگار و از پیامبر و اهل بیتش میخوام ماسس این توهین بحق اهل بیت بحق هر چی شهید عرب که روبروی صدام ایستادند و شهید شدند ماسس این توهین به عرب رو هم خودش هم خانوادش رو نابود کنه

  سید امجد هاشمی
 77. وقتی میگیم بیسوادید میگید نه ما اهل سوادیم. اولا لیس با لیث فرق میکنه توی زبون بسته نمیتونی لیث رو تلفض کنی لیث یعنی شیر . بجای تفرقه و توهین به اینو اون برید یکم درس بخونید واژه هارو یاد بگیرید خخخخخخخخخخخ

  سید امجد هاشمی
 78. سلام، نمیدونم چی بگم، من ایرانیم ولی عرب زبان هستم متاسفانه برنامه ایی که در شبکه ۲ سیما پخش شد نه تنها به امنیت ملی اسیب میرساند بلکه به شهدای عرب زبان توهین شده یادمان باشه شهیده مریم فراهانی اولین شهید زن انقلاب اسلامی هست شهید بابادی…. اقای مدیر برنانه شبکه ۲ سیما ما عاشق این اب وخاک هستیم و عاشق اقاسید علی رهبر گرانقدر انقلابمان هستیم وهمه ما مدافعین حرم هستیم

  علی بغلانی
 79. من این برنامه رو ندیدم اگر قومی در جایی ساکن هست که هست با یک اشتباه یا برنامه تلوزیونی که نسل کشی که نشدن این حرکات واقعا هدفدار هست

  hamid farnejad
 80. جناب حمید بهتره کمی تحقیق کنید شهید علم الهدی و همرزماش تا آخرین قطره خونشون از سوسنگرد دفاع کردند و در آخر زیر چرخ های تانک له شدند و یادمان شهدای ذالفقاری که دفاع جانانه مردم سوسنگرد بود که با دست خالی از شهر دفاع کردند سیصدتا نفر رو عراقی ها تیرباران کردند
  کتاب دا خاطرات دختر هفده ساله و دفاع جانانه مردم خرمشهر که با دست خالی تا آخرین لحظه از شهر دفاع کردند و حتی شکست معاصره آبادان و دفاع جانانه مردم آبادان
  حالا یه مشت زن و بچه بی پناه به شهرهای شما پناه اوردن لجتون گرفته خاک عالم به سرتون شما انسان نیستید. ما هم اهل بوشهریم البته از مردم بوشهر و خارک برای اینکه صادرات نفت قطع نشه و شماها راحت پای تلویزویون بشینید تخمه بشکونید چه خونها که ندادیم و جانفشانی ها که نکردیم در مورد شهید کرد و همرزماش کمی تحقیق کن

  بی نام
 81. جناب بینام دوست عزیزم,لطفابه هم توهین نکنید ,آقای حمید نظرخودشون روگفتن,,توروخداهمتون بیاین شبکه العالم روبگیرید ببینید فلسطینیهای بدبخت چطوری دارن بامرگ دست وپنجه نرم میکنند,,ببینیدچطوری دارن اسراءیلی ها غاصبانه زمین وسرزمینشون روازشون میگیرن,,اونوقت مادرکشوری امن داریم زندگی میکنیم ولی اینطوری میزنیم توسروکله ی همدیگه,,باباباهم دوست باشید,,بخدامن هم دوستای عرب زبان هم دوستای لر هم ترک دارم که جونمم براشون میدم

  لیلا
 82. سلام لیلا خانم من نژاد پرست نیستم درسته که زبان عربی بلد نیستم ولی حالم از این عاریایی های نژاد پرست بی سواد بهم میخوره

  انقلاب ما هدفش مشخص شده ست و ما پرچم دار قیام امام زمان هستیم ان شاالله و به زودی به سوی قدس حمله ور خواهیم شد و تک تک یهودی ها رو به درک واصل میکنیم این وعده خدا در قرآن هست که به قوم بنی اسراییل و ظلم و ستم اونها هشدار داده

  بی نام
 83. احسنت,,اللهم عجل لولیک الفرج,,بچه ها خواهش میکنم دیگه بس کنید,,دیگه همینجااین فتنه روتمومش کنیم,,باآرزوی موفقیت وسربلندی برای همه ی هموطناودوستای عزیزم

  لیلا
 84. من یه هموطن اراکی هستم ،درود به غیرت عربهای سرزمینم ،درود به شرفتون ،هشت سال جانانه از سرزمینمون کنار بقیه هموطنامون دفاع کردین ،زبان من قاصر از این همه از خود گذشتگی اینو بدونید ایران به شما افتخار می کنه و واقعا متاسفم واسه اون دوستی که توهین کرد ،هر کسی که بزرگی شما را نبینه واقعا باید به هویت ایرانی بودنش شک کنه

  حامد
 85. سیدامجدجان,,خیلی تندرفتی؟شماروبه جدت آروم باش,,بعیده ازت بخدادوست من

  لیلا
 86. ما عرب ها از تمام برادران بختیاریمون که در خوزستان شاهدیم در غمها و شادی هامون شرکت میکنن و برادرای حقمونم هستن واقعا سپاسگذاریم که با ما نسبت به اهانت به قومیت شریف عرب ایستادگی کردن و از تمام اون کسانی که کنار ما بودند چه لر چه ترک چه بلوچ چه کرد متشکریم .

  سید امجد هاشمی
 87. اللهم عجل لولیک الفرج امیییین یا رب

  سید امجد هاشمی
 88. خدا گواهه بیایید ببینید تو خوزستان مخصوصا اهواز از برادرای لر تا کرد تا ترک همه و همه میان تو اهواز کار میکنن ندیدم تا الان یک عرب بخواد غریب کشی کنه یا بهشون زور بگه بلکه باهاشون رفیق میشه واین از اصالت و شجاعت عرب هستش .ماکه به تک تک قومیت ها احترام میزاریم. و این رو از دستورات اسلام میدونیم . همه تابع اقا سیدعلی خامنه ای هستیم ایشالله دیگه چنین اهانتی رو نخواهیم دید نه فقط به عرب بلکه به هیچ قومیتی توهین نشه

  سید امجد هاشمی
 89. للهم صلی علی محمد وال محمد

  سید امجد هاشمی
 90. اللهم الرزقنی شفاعت الحسین یوم الورود

  موسی بن قاضی
 91. حمید آقا.اونها مهمان نیستند.در وطن خودشون زندگی میکنن.همه جای ایران سرای من است.همچنان که ما در خوزستان از همه قومیت ها داریم وقدمشون سر چشم…ایران مال همه ست.مشهد،تهران،…هرجا دلمون بخواد زندگی میکنیم.در ضمن شهرک جنگ زده عرب که گفتی…زن وبچه وپیرمرد پیرزن بودند .یا توقع داشت اینها زیر گلوله موشک وخمپاره بمونن؟! عجب کینه ای داری تو بابا!!!

  زهرا
 92. با عرض پوزش از زهرا حتما منظور من همه نیستند متن فوق در جواب آقای بینام هست این عزیزان حتما در کشور خود هستند آقای بی نام از من خواسته بودند مطالعه کنم بعد چیزی رو بگم ولی من اونچه رو که در زندگیم لمس کرده بودم و بدون واسطه و با چشمهای خودم از روبرو دیدم نه از اینترنت و تلوزیون جواب ایشون رو دادم

  hamid
 93. امام على علیه السلام: اَلغِلُّ یُحبِطُ الحَسَناتِ؛
  کینه، خوبى ها را نابود مى کند.
  (غررالحکم، ج۱، ص ۱۶۸، ح۶۴۲۹)
  تولد امام علی علیه السلام رو خدمت خواهران وبرادران تبریک میگم.همچنین روز بزرگداشت مقام مرد وپدر رو به تمام مردان غیور سرزمینم ایران تبریک میگم.

  زهرا
 94. بچه هاهمتون روقسم میدم به گلوی تیرخورده ی علی اصغر دیگه هیچکس چیزی ننویسه,,هرکی مسلمونه دیگه چیزی ننویسه,,,بخدااین مسءله داره تبدیل به فتنه ی بزرگی میشه,فقط صلوات بفرستید وتمومش کنید,اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم

  لیلا
 95. دوستان بیایید این بحثهای تاریخی رو به دانشکده های تاریخ بسپاریم چون بیشتر موضوعات بی منبع است.من خودم هم بخاطر توهین بدون منبع عزیزی کمی جو زده شدم.الان که فکر میکنم میبینم چقدر این بحثها مسخره است.نژادپرست تر از نازیها در تاریخ نداشتیم ولی الان تو تیم ملی المان بازیکن سیاهپوست داریم.بیاییم برای پپیشرفت فرهنگ و کشورمان برنامهریزی کنیم.و از دوستانی که بخاطر این بحثها آزررده شدند عذر میخواهم.

  اوستا
 96. احسنت اوستا,آفرین دوست عزیزم

  لیلا
 97. به به چه عالی!! زندگی شیرین می شود.هههه خدا همه ی اقوام همه دنیا رو در پناه خودش حفظ کنه.از آدم جز یک نام نیک هیچ چیز نمی ماند.پس تا میتونیم با همدیگه مهربان باشیم.درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد…نهال دشمنی بر کن که رنج بی شمار آرد.

  زهرا
 98. سلام دوستان من به عنوان یه مشهدی از تمام مردم نجیب و صبور خوزستانی به ویژه اعراب عزیز عذر خواهى میکنم از بابت این کار

  علی
 99. کسانی که تریبون دارند، مسئولیت‌شان چندین برابر دیگرانه
  صدا و سیما چندین باره که به اقوام با اصالت ایران اهانت میکنه
  علتش هم اینه که هر بچه قرتی بی سوادی رو میارن و یه میکروفن میدن دستش
  چون این اهانت به هموطنان عرب مان بصورت عمدی انجام شده، باید رئیس سازمان صدا و سیما رسماً عذرخواهی کنه
  اون هم نه یک بار بلکه از هر یک از شبکه ها و طی سه روز پوزش بخواد و عاملش رو هم با اردنگی از سازمان بندازه بیرون
  بهداد بساک ـ اهواز

  بهداد بساک
 100. این حرف درست نیست بابک جان

  لیلا
 101. بختیاریهاازاقوام بسیارخوب خوزستان هستن وتوخودهمین قضیه ی بی احترامی به اعراب پابه پای اونهااعتراض کردن وابرازناراحتی کردن

  لیلا
 102. نه آقا بابک بختیاری ها انسان های شریفی هستند.وبا عرب ها خیلی هم دوست هستند.همه ی اقوام خوبن…آتیش نسوزون آقا بابک.دیدی وضع داره آروم میشه گفتی باز یک چیز بگم شعله ور بشه.در ضمن من عرب هستم.

  زهرا
 103. دوستان راه اثبات خودمان در نقی دیگران نیست.و درست نیست به بهانه دفاع از قومیت خودمون بقیه رو لجن مال کنیم.
  یک سوال:در جنگ جهانی دوم آلمان فرانسه رو اشغال کرد و جنایتها زیادی انجام دادند ولی آیا این الان دو کشور رو دشمن قسم خورده کرده است؟کیست که ندونه مبادلات اقتصادی این دو کشور چقدر زیاد است.
  به نظر من این بحثهای قومیتی مخصوص جهان سوم است که باید همه ما در جهت
  پیشرفت فرهنگمان تلاش زیاد کنیم.

  اوستا
 104. عرب های کشورم را دوست دارم با وجود این همه سختی آلودگی هوای خوزستان وریزگردها هنوز دوستدار نظام هستند وننگ بر کسی که در حق این عزیزان کوتاهی کند من یک آذری هستم اما زمان جنگ هیچکس رشادت های این عزیزان را فراموش نمی کند.واینجاست که با افتخار تمام می گویم عرب خوزستان نژاد اصیل ایران است.

  وحید رنجبر
 105. ساقول وحیدجان,تشکرالیرم عزیزیم,,یاشاسین آذربایجان,,یاشاسین آذری های گل,,یاشاسین همه ی اقوام خوب ایرانی

  لیلا
 106. ‍ *قابل توجه ملت شریف سرزمین ایران*
  ??? بخصوص خوزستان ???
  ❤️(شهرهای پرافتخار آبادان و خرمشهر و اهواز و غیره)❤️
  * ?‍?‍?‍? برادران و خواهران ?‍?‍?‍?* *

  ????????????????????
  * ? اقوام بلوچ، اقوام ترک، اقوام کرد، اقوام بختیاری، اقوام عرب، اقوام ترکمن و دیگر اقوام*
  ????????????????????

  ? جهت اطلاع هوشیار و آگاه باشید این روزها دسیسه هایی در کار است دست هایی از آستین هایی از طرف عده ای خاص بیرون آمده که جنگ های قومیتی راه بیندازند و کشور را درگیر جنگ داخلی کنند که البته این سیاست بیشتر به منافع طلبان و قدرت طلبان ارتباط دارد ما به عنوان ? فرزندان ایران ? از تمامی هموطنان فهیم آگاه خواهشمندیم مثل گذشته، هیچ نظریه ناپسند و خارج از ساختار بی احترامی فرهنگی در مورد اقوام ایرانی داده و ارسال نگردد و شعارمان این است که ما همه اقوام ایرانی برادر و خواهر ایرانی و متحد هستیم، وطن ایران عزیزمان متعلق به همه اقوام است ?.

  ????????????????????

  *اقوام عرب، اقوام بلوچ، اقوام بختیاری، اقوام ترک، اقوام کرد، اقوام ترکمن، بایکدیگر برادر و خواهر باشید.
  ♥️ایران♥️ متعلق به همه اقوام می باشد.*
  ????????????????????

  ??زنده و پاینده باد ?? ایران ??

  محسن
 107. احسنت محسن

  لیلا
 108. سلام

  سید امجد هاشمی
 109. سلام . من یک ترک هستم اما عرب را دوست دارم. هیچ میدانید کاملترین زبان دنیا عربی و برترین پوشش شایسته انسان پوشس عربی است،؟ زبانیکه با اینهمه ابداعات و اختراعات صنعتی و سیاسی،توانسته برای هر اختراعی و ابداعی اسم مناسب واشته باشد. توهین و اهانت نه تنها به اعراب بلکه به هر قومیتی ناپسند است. اعراب عزیز ما ترکها دوستتان داریم. ابر موجب کتمان افتاب نیست. شما نور چشم مایید.

  محمد
 110. اگر بتوان جهان را در کاسه پنهان کرد،بازهم نمیتوان افتخار اعراب را پنهان کرد. فرهنگ و لغاتتان را از فرهنگ پارسی و آذری بگیریم، هیچ نخواهیم داشت. سرور مایید و ما ترکها شمارا برادر دینی خود میدانیم. دست پرمهرتان را صمیمانه میفشاریم و قلوب پاکتان را میستاییم. ایها الاخوان

  محمد