طنز مضحکی بنام اهواز - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۱ خرداد ۱۳۹۸      ۰             103134      اجتماعی, شهرستان ها   Print This Post Print This Post

حسن حمیدی:اهواز شهری است که در چند سال گذشته دستخوش بلایای طبیعی و مصنوعی گشته و این بلایا گویی تمامی ندارند. در ماه گذشته طنزی با عنوان آتشفشانهای حصیر آباد(منطقه ای تپه ای در شرق اهواز) فعال شدند که برای خنده و نمایان کردن عمق حوادث در اهواز مطرح شد و در آن گفته شد (پس از گرد و خاک و طوفان ، تگرگ، رعد و برق، سیل و زلزله اینک آتشفشانهای حصیر آباد نیز فعال شده و دود و خاکستر آن اهواز را فرا می گیرد). این مطلب گرچه واقعیت نداشت و من باب مزاح گفته شده ولی در واقعیت پس از بلایای طبیعی و مصنوعی بوجود آمده در اهواز، اینک در تعطیلات عید سعید فطر که یکی از مهمترین اعیاد خوزستانیها می باشد و هر ساله مردم عرب خوزستان این عید بزرگ را به طرز باشکوهی برگزار می کنند شاهد بودیم که دود غلیظی ناشی از سوزاندن زباله های شهری، شهر اهواز را پوشاند که به غیر از بوی تعفن آن و تنگی نفس متاسفانه تعطیلات عید و دید و بازدید عید را هم دچار اخلال کرد. در ادامه توجه خواننده را به اجزاء تشکیل دهنده دود و مضرات آن جلب می نمایم:

دود ناشی از سوزاندن زباله می تواند ۲۷ نوع فلز سنگین ، ۲۱۰ نوع شناخته شده دی اکسین ها و فوران ها و بیش از ۴۰۰ نوع ترکیبات آلی را به هوای محیط وارد کند. بعضی از فلزات و ترکیبات فلزی میتواند بصورت ذرات بسیار ریز(کمتر از میکرون) تبخیر و در فضا منتشر شوند. بوی ناشی از سوزاندن زباله ها که معمولا منشاء آلی دارند از سوختن ناقص مواد آلی ایجاد می گردد. سوختن ناقص زباله ها میتواند باعث انتشار خروجی های خطرناک و سمی مانند دی اکسین و فوران شود. ذرات خروجی قابل مشاهده شامل خاکستر و آلاینده هایی با ماهیت سمی مانند فلزات سنگین، فوران و دی اکسین هستند. گازهای اسیدی مانند هیدروکلرین، اسیدسولفوریک و اسید هیدرو فلوئوریک از طریق سوزاندن زباله خارج می شوند. معمولا در دود زباله ها آلاینده هایی مانند ذرات معلق، دی اکسید گوگرد، دی اکسید کربن، دی اکسید ازت، منواکسید کربن، هیدرو کربن ها، دی اکسین ها و فوران ها وجود دارد. در بعضی از کشورها از زباله سوزهای حرفه ای استفاده می کنند که اقدامات کنترول آلودگی روی آنها انجام می شود و از گرمای حاصله برق تولید می کنند. دی اکسین ها بدلیل بروز عدم تعادل در محیط زیست یکی از شاخص های مخاطره آمیز محسوب میشوند.

بعضی از ترکیبات آنها مانند تتراکلرودی بنزو – پی-دی اکسین جزء خطرناکترین مولکولهای سمی شناخته شده اند. این گاز بشدت سمی نیمه عمر آن در موش ۳۰تا ۴۰ روز و در انسان حدود ۴ سال برآورد شده است. خاصیت سرطانزایی ترکیبات آروماتیک چند حلقه ای کاملا شناخته شده است. بعضی از ترکیبات کلرینه، برومینه سبب ناراحتی شدید پوستی و جهش های ژنتیکی و غیره می گردند. طبق تحقیقات مقادیر بسیار کم دی اکسین ها می تواند اثرات بدی بر تولید مثل، کبد و فرآیند رشد جانوران داشته باشند. نتایج پزشکان آلمانی نشان می دهد شیر زنان شیرده ۲۰ برابر شیر گاو بیشتر به دی اکسین آلوده است. دی اکسین ها اثرات تجمیعی داشته و تا چند سال مشکلات ایمنی و بهداشتی ایجاد می نمایند. فوران نیز بر پوست، بینایی و دستگاه عصبی انسان تاثیر می گذارد.

اینها بعضی از اثرات دود ناشی از سوزاندن زباله بود که می بایستی سلب آرامش، مشکلات زیباشناختی و بصری شهری، حس آرامش در مردم شهر و غیره را اضافه کرد. حال باتوجه به موارد بالا، طبق گفته بعضی از دوستان که آتش سوزی زباله ها در شرق اهواز عمدی بوده(آن هم در تعطیلات عید فطر که ممکن است کار قرض ورزان باشد) چگونه است که اداره محترم محیط زیست درصدد آن بر نمی آید که آتش این معضل را خاموش کند. چرا مدیر محترم آن اداره این مسئله مهم را اولویت خود قرار نداده و راهی برای حل آن پیدا نمی کند. باید اداره محیط زیست و یا دادستانی محترم شکوائیه ای علیه شهرداری که مسبب اصلی این اتفاق می باشد تنظیم نمایند تا حق مردم ضایع نگردد و از تکرار مجدد آن جلوگیری شود.

اهواز دیگر توان تحمل بحرانی دیگر را ندارد. چند سال است که بحرانها یکی پس از دیگری اهواز را درمی نوردد و این امر باعث کثرت مهاجرت از اهواز گشته که مسبب اغلب این بحرانها انسان بوده. از خشکی تالابها و هورها گرفته تا سد سازی ها، کانونهای گردوغبار تا آلودگیهای دودی ناشی از احتراق برگهای نیشکر و احتراق زباله های شهری. امید است دیگر شاهد بحرانی زیست محیطی در اهواز نباشیم.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته