پوپولیسم هیچگاه به مشروعیت یا مقبولیت منتهی نمی شود ! - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۱۹ اسفند ۱۳۹۷      ۰             99478      سیاسی, عناوین اصلی   Print This Post Print This Post

عَوام‌گرایی یا پوپولیسم متناسب با شرایط زمانی و مکانی حالات مختلفی را تجربه می کند.در موضوع استیضاح شهردار اهواز عده ای در چارچوب نصاب مورد نیاز، بنا را بر بکارگیری استحقاق قانونی خود مبنی بر استیضاح شهردار اهواز گذاشته بودند و برای جلوگیری از هر گونه خلل در نصاب مورد نظر با استفاده از شیوه قسم و قول شرف با همدیگر هم پیمان شده بودند.

بلاخره لحظه ی رای گیری فرا رسید اما در کمال تعجب یکی از مهمترین هم پیمانان و بارزترین چهره های مدافع استیضاح از پیمان خود گذشت و قسم و قول و قرارهای شب قبل را بطور کلی فراموش کرد. فارغ از اینکه استیضاح ضرورت دارد یا ندارد و ادامه ی کار کتانباف به مصلحت مردم و شهر هست یا نیست اما این عمل ایزدی بعنوان منتخب! مردم!! از بُعد اخلاقی عملی تامل برانگیز تلقی می شود. تامل برانگیز از این جهت که ایشان پیشتاز نظریه ی لزوم استیضاح شهردار بود و تامل برانگیزتر اینکه چرا چند خانم با در دست گرفتن برگهای آ ۴ که بر روی آنها به مدح عضو شورا و شهردار پرداخته شده بود، در دفتر ایشان حاضر شدند و در صدد توجیه فِعل نامأنوس پیش گفته برآمدند.

بنظر می رسد کُل این سناریو یعنی بکارگیری ابزاری عده ای معدود تحت عنوان حامی و مدافع، بیانگر بازگشت برخی شوراییها به شدیدترین حالات پوپولیسم بوده و عوامگرایی را به اذهان تداعی می کند. در تعالیم انسانی و مفاهیم حقوقی بازگشت از امضاء که در ذات خود تعهد آفرین است یا عدول از قول و قرار، نشاندهنده تزلزل شخصیتی – اخلاقی است که اگر در فرض محال آن را حمل بر مصلحت یا منفعت، ضرورت، تحت تاثیر فشار یا به هر دلیل دیگری بنماییم، اما گسیل بانوان با برگهای از قبل طراحی شده را چگونه می توان توجیه کرد؟ آیا بازگشت از استیضاح از چنان اهمیتی برخوردار است که برای تبیین میزان اهمیت آن لازم است ۷ یا ۸ بانو وارد صحنه ی دفاع و حمایت بشوند؟ راستی چرا تعداد بیشتری تایید کننده بویژه از جنس مخالف!! مورد استفاده قرار نگرفت؟بیم ما از آن است که از این به بعد چنین رفتارهای نمایش گونه و قطعا بدعت گونه که به هیچ عنوان قابل دفاع یا توجیه نیست تکرار شود و عرصه را برای ظهور پوپولیسم شدید شورایی، بشکلی که تاکنون شبیه آن را ندیده بودیم، باز نماید.

علی‌ عبدالخانی –  روزنامه نگار

▪ جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته

با عرض پوزش. مطلبی یافت نشد!