در آمدی بر انتخابات شورای شهر اهواز - بخش اول - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۰۵ بهمن ۱۳۹۹      ۰             126644      سیاسی   Print This Post Print This Post

رحیم عچرش :با نزدیکتر شدن به موسم برگزاری انتخابات شوراهای شهر و مشاهده ی تکاپو و یارگیری افراد برای تصاحب کرسیهای عضویت در شورای شهر ، این سؤالات بزرگ و دنباله دار به ذهن متبادر میشوند که شورای شهر بعنوان یک نهاد انتخابی بر آمده از اراده ی مردم واقعاً تا چه اندازه در توسعه و عمران شهر تأثیر گذار بوده است ؟ و اگر این نهاد دارای نقش مهم و اصلی در فرآیند پیشرفت شهر است ، تا چه حدودی در کار خود موفق بوده و چه تأثیراتی در ترقی یا عقب ماندگی شهر بجا گذاشته است ؟ براستی چرا علی رغم اینکه اعضای شورای شهر با نیت صادقانه و با هدف خدمت و تغییر به شورا میروند اما شهر مهم و بزرگ اهواز در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ کشور همچنان بسان مخروبه ای بی در و پیکر می نماید ؟

با قطع نظر از وجاهت یا درستی و نادرستی طرح این گونه سؤالات و قبل از پرداختن به اصل موضوع لازم است اذعان کرد که تنها مرجع ذیصلاح و معتبر برای قضاوت و ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت شوراهای گذشته و فعلی ، فقط و فقط مردم کوچه و بازار هستند ونه مصاحبه ها ، آمارها ، گزارشها و سخنرانی این نماینده یا آن مدیر است .

بنابراین نگارنده بهیچ وجه قصد نقد وازیابی عملکرد افراد عضو در شورا را ندارد . اما بعنوان یک شهروند در صدد یک کنکاش و بررسی کلی آسیب شناسانه همسو با دیدگاه های مردم شهر از عملکرد شوراهای شهر اهواز بعنوان یک نهاد اجتماعی مردمی ، ارائه نماید که این نگرش لاجرم متضمن پرداختن به علل و عوامل بازدارنده ی پیشرفت شهر با محوریت شوراها خواهد بود . لذا ضرورت عقلی و احساس مسئولیت اجتماعی ایجاب میکند آسیبها و آفتهای کلی این حوزه ی مهم مدیریت شهری را با دیدگاهی منصفانه و بیطرفانه واکاوی و نمایان کنیم که در غیر این صورت و عدم پرداختن به این موضوع چه بسا منجر به استمرار گردش چرخه ی عقب ماندگی شهری و همچنین قطع امید شهروندان از حصول هرگونه تغییر و اصلاح بیانجامد و مردم از خیر شرکت در انتخاباتِ مهمِ شورای شهر بگذرند و عطای کاندیداها را به لقایشان ببخشند .بنابر آنچه عرض شد در راستای رسیدن به یک شناخت اجمالی از علل و عوامل کم رنگ شدن نقش شوراها در انجام رسالت خطیر خویش مختصراً در بخش اول به تجزیه و تحلیل عمده ترین آفتها و چالشهای پیش رو که در شکل گیری یک شورای نا کارامد دخیل و مؤثر هستند می پردازم :

🔹 الف ) مرحله ی انتخاب

▪️ معیار تبلیغاتی :متاسفانه در اکثر انتخابات شوراها همواره افرادی وجود دارند که غالباً برای رسیدن به مطامع و منافع شخصی و باندی خود با ارائه ی حجم وسیع و پرقدرت از تبلیغات فراگیر و پرهزینه و صرف اموال هنگفت ، تمام شهر را از حیث تبلیغات پوشش میدهند و از این طریق موجبات رأی آوری گماشتگان خود را فراهم میکنند . تمام سعی این افراد پیروزی در انتخابات به هر قیمت است و ناگفته پیداست کسی که با استفاده از هر وسیله ای و با خرج کردن پولهای خیلی زیادی برای عضویت در شورا تلاش میکند ، پس از راهیابی به شورا چه اهدافی را دنبال خواهد کرد . ورود این جماعت به ساحت مقدس و مردمی شورا ضربه های سهمگین و آسیبهای جدی به جایگاه شورا و تاثیر منفی بر عملکرد آن در پی خواهد داشت .

▪️ معیار شعاری و وعده های تهی و غیر عملی :در این روش بعضی از کاندیداها با سر دادن شعارهایی بزرگ و پر طمطراق که غالباً خارج از حوزه ی اختیارات قانونی و وظایف شوراهاست ، سعی بر همراه کردن مردم و شاید فریب دادن آنها برای درو کردن آراء میکنند . بعضاً با شناخت دردمندیها و نارسائیهای اساسی مردم بر طبل مرتفع کردن همه ی مشکلات آنها میکوبند و وعده های عجیبی از جمله ریشه کنی بیکاری و اعتیاد را به مردم میدهند .. راهیابی این گونه افراد به شورای شهر و عجز آنها در عملی کردن شعارها و وعده های خود موجب دلسردی و نا امیدی طبقه ای از شهروندان نسبت به کلیت عملکرد شوراها میشوند و از آن مهمتر وجود این افراد ناکارامد در شورا ، بی تردید یکی از عوامل بازدارنده پیشرفت و آبادانی شهر خواهد بود .

▪️معیارهای سیاسی :علی رغم اینکه شورای شهر یک نهاد و تشکل صرفاً نظارتی – خدماتی و غیر سیاسی است اما چون پروسه انتخابات یک روند سیاسی است لاجرم برای ورود به شورا میبایست از پل سیاست عبور کرد اما این عبور همواره حتمیت ندارد که شورای شهر لزوماً یک نهاد سیاسی قلمداد شود . بعبارتی دیگر سیاست زدگی برای شورا آفت بزرگی محسوب میشود و ضرورت دارد شورای شهر با صرف نظر از تعلقات فکری و سیاسی اعضاء به جریانهای سیاسی مختلف ، به کار تخصصی و غیر سیاسی خود ادامه دهد وگرنه بعنوان مثال ساماندهی و توسعه ی فضای سبز و جمع آوری زباله و نوع آسفالت و طول و عرض خیابانها و شکل میدانها و جدولها و مبلمانهای شهری چه ارتباطی به گرایشهای سیاسی اعضای شورای شهر دارد ؟

به کرات شاهد بودیم افرادی به مدیرتهای کلیدی و تخصصی گماشته میشوند که اساسی ترین فاکتور گزینش آنها قرابت به صف بندی های سیاسی اعضاء شوراست . بنابراین ترویج برای انتخاب افراد بر اساس گرایشها و وابستگیهای سیاسی آنها هیچ سودی برای شهر نخواهد داشت و بنظر میرسد شهر اهواز نیازمند یک شورای غیر سیاسی است . لذا تقابلات جناحی و پیروی از القائات سیاسی خارج از شورا ، در مخدوش کردن صداقت و هدف خدمتگزاری بی تاثیر نیست .. البته این مقوله به این معنا نیست که افراد سیاسی وارد شورا نشوند بلکه منظور آنست که کار شورا سیاسی نشود .

▪️ معیار قومیتی و عشیره ای :شاید شاخصترین و مؤثرترین معیاری که تقریباً در تمام کارزارهای انتخابات شورا کاملاً مشهود و معمول است ، انتخاب بر اساس عامل و عنصر قومی و فامیلی است که گذر از این معیار اجتناب ناپذیر شاید ایده آل و مطلوب همه باشد اما با عنایت به برخی واقعیتهای تلخ اجتماعی برای رسیدن به انتخاب بر مبنای شایسته گزینی بجای فامیل گزینی مسافتهای طولانی در پبش رو دارد و تا طی کردن آنها تحولات فرهنگی و اجتماعی زیادی را میطلبد که امید میرود روزی فرا رسد که هدف از انتخابات شورا صرفاً پیشرفت شهر باشد و نه پیشرفت این گروه یا آن دسته ی قومی …

▪️معیار جنسیتی : متأسفانه و به تلخی میتوان گفت سخیف ترین نوع انتخاب ، انتخابی است که برمبنای مرد یا زن بودن کاندیدا آنهم بخاطر زیبائیهای ظاهری و تصاویر فتوشاپ شده ی برخی از کاندیداهاست که هر چند این عامل ضعیف و کم تأثیر است اما تا کنون تقریباً در هر دوره دست کم شاهد راهیابی یک نفر به شورای شهر بر اساس معیار ذکر شده هستیم که این نوع انتخاب زیبنده ی مردم شریف اهواز نمیباشد اما در هر حال مورد احترام است …در پایان این بخش باید متذکر شد که ما شهروندان اهوازی قبل از تمنای دستیابی به یک شورایی که در حد و شأن شهر عزیز اهواز باشد میباست نگرش و معیارهای انتخاب خود را تغییر دهیم و اصل شایسته سالاری را بر هر ملاک و اعتبار دیگری ترجیح دهیم . بدون شک انتخاب صحیح منجر به رسیدن به یک شورای کارامد خواهد شد .ان شاء الله در بخش دوم این مقال به بررسی اجمالی عملکرد شوراهای شهر اهواز تحت عنوان ” پس از انتخاب ” خواهم پرداخت ..

ادامه دارد …

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته