ربیعی: طالقانی به دنبال مشارکت مردم در امور بود - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۱ شهریور ۱۳۹۸      ۰             101039      سیاسی, عناوین اصلی   Print This Post Print This Post

سخنگوی دولت افکار آیت الله طالقانی برای جامعه ایران را زنده دانست و گفت: یکی از پیامدهای شوراها، وجه دموکراتیک آن و مشارکت طلبی مردم برای تصمیم گیری در امور است در جامعه بدون حزب ما، اشخاص از طریق شوراها فرصت رشد پیدا می کنند.«علی ربیعی» در آستانه نوزدهم شهریورماه، چهلمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی به خبرنگار ایرنا گفت: به رغم آنکه طالقانی در همان ماه های ابتدایی انقلاب از دنیا رفت و با توجه به این که رسانه های رسمی و ملی هم خیلی کم در مورد اندیشه و افکار طالقانی نوشته و منتشر کرده اند، اما وی از شخصیت هایی بود که نام و اندیشه اش تنها در همان دوران انقلاب نماند و گویی کماکان زندگی دارد و افکارش به نسل های جدید هم انتقال پیدا کرده است.

وی که طالقانی را مفسر بزرگ قرآن، اسلام شناسی برجسته و آشنا با مطالعات و نظریات روز می داند، در ادامه افزود: آسیب شناسی که طالقانی در دوره خودش از رابطه مردم و قدرت داشت، هنوز هم درس آموز است و نکات قابل توجهی برای امروز ما دارد. به عبارت دیگر نقش او فقط در پیروزی انقلاب ایران نبود و امروز هم افکار و اندیشه هایش کارساز است.وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی با یادآوری اینکه طالقانی بر ضرورت شکل گیری شوراها برای مدیریت امور مختلف کشور فراوان تاکید داشت، گفت: در آن دوران شعار «پیام طالقانی، شهادت است و شورا» خیلی مشهور بود و علت آن اصرار وی در موضوع شورا بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: به عنوان کسی که حتی پیش از پیروزی انقلاب هم در موضوع تشکیل شوراهای کارگری بسیار فعال بودم و نخستین شوراهای کارگری را در سال ۵۷ شروع کردیم، امروز که به علت تاکید فراوان مرحوم طالقانی فکر می کنم، دو وجه عمده را برای طرح این ایده توسط وی می توانم تصور کنم.وی نخستین وجه را اهمیت “مداخله مردم در مدیریت امور” دانست و گفت: شاید «اولیه ترین» پیامد تشکیل شوراها که به چشم می آید، وجه دموکراتیک آن و مشارکت گیری از مردم برای تصمیم گیری در همه امور است. به این طریق زیر ساخت نهادهای مدنی از این شورا به وجود می آید. امروز هم به رغم آنکه ایده طالقانی به صورت کامل اجرایی نشده است اما می بینیم که در جامعه بدون حزب ما، آدم هایی که امکان رشد دارند، عمدتا از طریق همین شوراهای موجود، این فرصت را برای نشان دادن توانمندی هایشان پیدا کرده اند.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی وجه دوم اهمیت ایده شورا را “ایجاد ثبات اجتماعی” دانست و افزود: وجه دیگری که کمتر هم دیده شده است، تاثیری است که شوراها بر ثبات اجتماعی دارد. همین نظام شورایی در سال های ابتدایی انقلاب در تثبیت انقلاب بسیار موثر بود. مردم به خاطر شوراها احساس حضور در امور کشور را داشتند و به این صورت با تشکیل میانجی های اجتماعی که عمده ایده طالقانی بر پایه آن استوار بود، نقش ضربه گیری را که جامعه به شدت به آن ها نیاز داشت، ایجاد کرد. اما متاسفانه امروز هم درگیر فقدان میانجی های اجتماعی هستیم.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته