الگویی برای فعالان انتخابات آینده! - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۱۴ خرداد ۱۳۹۸      ۰             102933      عناوین اصلی, مقالات   Print This Post Print This Post

اتفاقات انتخابات دوره دهم مجلس و دوره ششم شورای شهر خاطر بسیاری از فعالان سیاسی استان را مکدر کرده، فارغ از اینکه منتمی به چه حزبی یا قومیتی باشند.شاید دلیل آن بی اطلاعی برخی از آنها در نحوه ی تعامل با دیگری بود.زمانی که با دیگری وارد بازی می شویم «برنده » و «بازنده» داریم. یک نفر می تواند یکی از این دو حالت را داشته باشد: یا برنده باشد و یا بازنده. در بازی ممکن است ۱ - من برنده شوم، دیگری بازنده، ۲- من بازنده شوم، دیگری برنده، ۳- من بازنده شوم، دیگری هم بازنده، و ۴- من برنده شوم و دیگری هم برنده. پس چهار حالت ممکن است رخ دهد.

این چهار حالت الگوی کلی کنش متقابل آدمهاست؛ به این معنی که برای هر دو نفری که وارد بحث می شوند، در هر لحظه، یکی از این چهار حالت رخ می دهد. در مناظره همواره دو گروه هستند که به طور مشخص گروهی برنده و گروه دیگر بازنده می شود. تقریباً در تمام موارد به همین ترتیب است. اما اشکال کار اینجاست که ما همیشه در محوری بازی می کنیم که یک سر آن منِ برنده است و دیگر برایمان اهمیتی ندارد، در آن سر، دیگری بازنده شود. بازنده شدنِ دیگری مهم نیست، اما من حتماً باید برنده شوم. طبیعی است که طرف مقابل نیز همین نظر را دارد.همانطور که گفتیم در بازی معمولاً یک نفر برنده و دیگری بازنده می شود. اگر یک نفر همواره برنده شود و دیگری مدام ببازد ماجرا تبدیل به یک الگوی تکرارشونده می شود؛ یعنی فردِ برنده به بردن و فرد بازنده به باختن عادت می کند. این قضیه در مورد افراد مختلف متفاوت است. من ممکن است در مقابل فردی که قویتر از من است بازنده-برنده بازی کنم؛ یعنی عادت کنم که در برابر او ببازم، و در عوض در مقابل فردی که ضعیفتر از من است برنده-بازنده بازی کنم، به این معنی که حق او را زیر پا بگذارم؛ در حالی که اجازه می دهم فرد قویتر حق من را بخورد. آیا این الگو برایتان آشنا نیست؟

این محور، محوری معیوب است. و دیر یا زود دو سر محور بازنده می شود. زمانی که دیگری می بیند من در حال برنده شدن هستم کاری می کند که من هم ببازم. برعکس آن هم صادق است؛ یعنی زمانی که من ببینم طرف مقابل دارد برنده می شود به هر کاری دست می زنم تا او هم بازنده شود. در نتیجه هم من و هم دیگری هر دو بازنده می شویم؛ به عبارت دیگر، در این قاعده محور برنده-بازنده خیلی زود تبدیل به بازنده-بازنده می شود.چیزی که می خواهم بگویم و پیشنهاد مؤکد من است و می تواند به عنوان یک اندرز و مهمترین جمله ی این موضوع باشد این است که برنده-برنده بازی کنید. تنها بازیِ موفق بازی برنده-برنده است. سه الگوی دیگر همگی ناموفق اند. بعضی از آنها ذاتاً و مشخصاً ناموفق اند، مثل بازی بازنده-بازنده و بازنده-برنده که در هر دو شما بازنده اید. ممکن است تصور کنید بازی برنده-بازنده موفق است چون شما برنده شده اید، اما بایدبدانید حتی اگر شما هم برنده باشید، زمانی که طرف مقابل بازنده است، دیر یا زود، بازی تبدیل به بازنده-بازنده می شود و شما دوباره خواهید باخت. سعی کنید این سه الگو را به هیچ وجه بازی نکنید.

 مرتضی شریفی

۹۸/۳/۱۴

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته