اهواز و غیرت نیاکانی! - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۶ فروردین ۱۳۹۸      ۰             101050      عناوین اصلی, مقالات   Print This Post Print This Post

غلامرضاجعفری :تصورش خیلی سخت نیست، می توان کمی به تخیل مجال داد و دید، دیدن به چشم سر نه که با چشم دل می شود نگاه کرد، تصور کنید اگر سیل راه دیگری برای ورود به اهواز انتخاب می کرد، اگر به جای خانه خرابی مردم عین ۲ و ملاشیه و سیاحی و گلدشت و … مسیری انتخاب میکرد از قلب کیانپارس فرضا، یا از جاهای دیگری از همین ترتیب، تصور کنید سیل آمده و ستاد بحران زده مدیریت بحران، در بوق و کرنای خود می دمید که های مردمان سیل زده چه نشسته اید که آب با چکمه هیتلر به سراغ تان آمده و دیگر خبری از صدای پای آبی که سهراب سپهری میگفت نخواهید شنید و این یکی نیامده که چینی نازک تنهایی شما ترک بردارد، بلکه با خشم متراکم از چند دهه جهالت مدیران آب و سد و دریاچه و شهر، آمده تا خانه خرابتان کند! صدای نفیر عام بحران را در این محله ها و محله های دیگر شهر تصور کنید، تصور کنید از میان سیم های بحران زده برق و لوله های لرزان آب و آسمان خشمگین، چهره مدیر بحران بر نگاهتان چماتمبه بزند که : به سرعت محله و خانه و شهرتان را تخلیه کنید پیشتر از آنکه آب طوفانی، هیئت بشری و کالبد انسانی تان را از روح و روان تخلیه کند!

و حالا که تصور کردید، از خودتان بپرسید شما چه میکردید؟ بعد از غرش شیرمردان خفته در بیشه مدیریت بحران! شما چه میکردید؟ سوار بر خودروهای گران و اروندی و شماره ملی و … این یکی خانه خود را در اهواز سیل زده رها نمی کردید تا به آن یکی خانه خود در شهری دیگر و میان کوه و دور از خواب غریب شتر نمی رفتید؟ نمی رفتید و اهواز را به حال نزار و بیمار خود رها نمی کردید تا سیل خشمگین رودخانه از محله شما بگذرد و مابقی شهر را ببلعد؟ نمی رفتید و گونی های خالی از شن را در برابر سیل بنیان کن، تنها رها نمی کردید؟

پاسختان را نمی دانم اما میدانم که سیل راه دیگری برای بلعیدن کل اهواز انتخاب کرد، در وقتی که همه مشغول با آرام کردن کارون بودند، درست در همین لحظه های پر از خبر و گزارش و سلفی از مدیران برجسته و غیربرجسته بحران در کنار و زیر و زبر پلهای کارون و … کرخه تصمیم گرفت در یک پیچ تاریخی خود را به کارون ملحق کند، تو گویی مجنون که می خواهد به لیلی برسد! جنونی غریب که تنها دلیلش و شاید یکی از بسیاری دلایلش! باز هم به طراحی و اجرای تاکتیک های بحران زده ارجاع یابد، تاکتیک هایی که در عین حفاظت از چاههای ویل نفتی در مسیر کرخه و در هور العظیم، می خواستند با گندم های آماده برداشت کشاورزان سدی در برابر این رود عاشق بسازند، غافل از آنکه عشق و آب مسیر خود را پیدا می کنند!

دیگر احتیاجی به تصور و تخیل نیست، کرخه در روایتی بدیع و تازه به اهواز رسید، به برخی محله های اهواز، به محله هایی که صدای ((تخلیه کن))  مدیران بحران را شنیدند، مردمی که میان بودن و نبودن گیر کرده بودند، بمانند و شاهد سیلی باشند که آمده تا خان و مانشان را به یکبارگی بکند و یا بروند و جانی خسته و زخم خورده و بی سقف و خانه را نجات دهند؟ کدام راه را انتخاب کنند؟آنها اما برخلاف همه تاکتیک ها و خبرها و گزارشها و عکسهای سلفی و غیر سلفی ماندن را انتخاب کردند، مردم عین۲،مردم ملاشیه، سیاحی،مندلی،گلدشت،گلبهار و … ماندند و غیرت نیاکانی را به صحنه آوردند، غیرتی که پدران‌ و مادرانشان در بزنگاه های تاریخی تا خود هشت سال جنگ با عراق نشان دادند و با همان جنس غیرت، در برابر کرخه مجنون ایستادند، ایستادند و جسم خود را پیش از گونی های شن در برابر سیل قرار دادند، ایستادند و با غرور سینه سپر کردند، ایستادند و برخلاف همه آنچه مدیریت بحران زده می گفت، با وحدتی غریب و قریب، خانه را نجات دادند، خانه ای که فقط یک سقف نبود، بلکه شهری است که از نیاکانشان به ارث برده اند.

مردمان مقاوم محله های سیل زده اهواز، فقط خانه و محله خود را نجات ندادند، آنها با ایستادن در جبهه مقدم مبارزه، خاطرات پدران‌ و مادرانشان در برابر ارتش خونریز بعثی را زنده کردند، در روزهای اول جنگ و بی خبری بسیاری از مدیران و فرماندهان و … همین مردم در برابر تانکهای عراق ایستادند، بخشی از ماجرای جنگ که غریبانه روایت نمی شود، و حالا فرزندان همان مردم در مبارزه ای نو، دوباره اهواز را نجات دادند.تصور بکنید یا نکنید، حالا دیگر این مردم کارستان خود را کرده اند، همان مردمی که برخی مدیران حتی برای حمل زباله هایشان بسیاری منت می فروختند و مدام به یادشان می آوردند که طرح جامع اهواز اینطور است و آن طور است! این مردم اما بدون منت و بدون اشاره به طرح جامع و جائع و … همه اهواز را از شرق و غرب و شمال و جنوبش نجات دادند، کافی است تصور کنید اگر در برابر سیل سینه سپر نمی کردند، کرخه تا کجا می رسید!

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته

با عرض پوزش. مطلبی یافت نشد!