چرا این سیل با سیل های سال های قبل تفاوت دارد؟ - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۳ فروردین ۱۳۹۸      ۰             100973      عناوین اصلی, مقالات   Print This Post Print This Post

براساس وظیفه برای بررسی میدانی با ماشین شخصی و ‌امکانات محدود خود به بررسی موضوع سیل پیش امده از نزدیک مبادرت نمودم. بدلیل اینکه از سال هفتاد به شهرستان آبادان تردد داشتم، پس از بررسی و رصد میزان تاثیر و مشکلات سیل در شهر اهواز و میزان سیل و زمان ماندگاری آن از طریق شهرستان کارون جاده آبادان به سمت این شهر حرکت کردم. در ابتدای خروجی شهر پلی دو طرف جاده را درمحل اتصال رودخانه کارون و نهر بحری قرار داشت زیر آب رفته بود و ‌سیل در اطراف جاده‌ تا حدود پنج کیلومتر ادامه داشت و‌ پس از آن اطراف جاده آبی(سیل دشت)وجود نداشت و تا بیست کیلو‌متری آبادان در سمت چپ جاده آبی مشاهده نگردید. در بیست کیلومتری آبادان سمت راست که به کارون (منشاء سیل)منتهی می شد آب چشمگیری وجود نداشت ؟؟!! ولی در سمت چپ که هیچگونه ارتباطی با کارون نداشت، منطقه ایی که به تالاب شادگان و ‌از طریق آن به خلیج همیشه فارس منتهی می شد، آب تمام سطح زمین را پوشانده بود و این اتفاق که در طول میسر آبی نبود، غیرعادی بنظر می رسید و با شکل گیری و بروز سیل های سال های قبل تفاوت ماهوی داشت.

سیل های سال های قبل از اهواز تا آبادان دو طرف جاده آب قرار داشت و‌ سیل ایجاد شده محسوس بود.برای برگشت، از جاده خرمشهر به سمت اهواز حرکت کردم، در این مسیر نیز همان اتفاق تکرار شده بود و‌ سمت راست منتهی به رودخانه کارون طرح های توسعه نیشکر خشک و سمت چپ منتهی به هور که در آن آبهای زهکش توسعه تخلیه می شد آب وجود داشت و این مورد هم غیر عادی بود چون قاعدتا باید در دو طرف جاده آب بالا می آمد.این موضوع هم نسبت به پیشامدهای قبل بنظر غیر عادی می آمد. با توجه به اینکه سیل فقط در منطقه شهری در شهرستان های اهواز و کارون اتفاق افتاده نتیجه های زیر بدست آمد که لازم است اگر قانونی برای جلوگیری از تخلفات و استیفای حقوق جمعی شهروندان خوزستان وجود داشته باشد با بررسی بیشتر مراجع قضایی و‌ قانونی کشور، مسببان آن را محاکمه و‌ به سزای بی تدبیری خود برسانند

۱- چرا مقطع رودخانه کارون در شهرستان اهواز کم عرض شده است؟؟

۲-چرا در زمان مناسب لایروبی اصولی و ‌فنی انجام نشده است؟

۳-اتصالات و شاخه های خروجی کارون البته بستگی به میزان سطح و ‌دبی کارون (گیرنده و یا دهنده)مانند نهر بحری لایروبی نشده و‌متاسفانه ‌مسدود شده اند

۴ - چرا آب کرخه و‌ دز به رودخانه کارون سمت شهر اهواز هدایت شده اند؟؟؟؟.؟(انحراف و‌ جلوگیری از ورود به هور برای حفاظت از میدان های نفتی)!

۵-چرا با توجه به اینکه مقطع تغییر یافته رودخانه در شهر اهواز مشخص و سرعت آب نیز قابل محاسبه است دبی خارج از توان عبور به این رودخانه سرازیر(رها)شده است؟؟

۶-چرا تمهیدات لازم برای جلوگیری از پس زدن فاضلاب آلوده که عامل بیماری شهروندان می گردد پیش بینی لازم صورت نگرفته است ؟

و البته ‌در مورد یکی ازعلل احداث و‌ ایجاد سد کرخه که دسترسی راحت و‌ارزانتر به میادین نفتی هور بود،در سال های گذشته مطلبی نوشته و ‌انتشار نموده بودم و‌ در مورد رودخانه ایی که از وسط شهرستان سوسنگرد عبور می کند را در سال گذشته از نزدیک مشاهد کرده و‌ علت آن را در مطلبی جداگانه انشاء خواهم نمود.

زمان بابادی شوراب

۲۲ / فروردین / ۱۳۹۸

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته

با عرض پوزش. مطلبی یافت نشد!