کات. اینجا خوزستانِ "نجلا" نیست - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۴ مهر ۱۳۹۹      ۰             121127      ادبیات, فرهنگی و هنری, مقالات   Print This Post Print This Post

حسن نسیمی : این روزها سریالی از شبکه سه تلویزیون ایران در حال پخش است به اسم "نجلا"داستان سریال به سال های ابتدای انقلاب و دفاع مقدس مربوط می شود.پخش این سریال به دلیل ارائه چهره ای مخدوش از خوزستانی ها مورد خشم و اعتراض مردم خوزستان بویژه آبادان و خرمشهر واقع شده است. نمایش چهره هایی ساده لوح، خلاف کار از مردم جنوب، لهجه ای غُلو شده و استفاده اغراق آمیز از فون تیره ( ماده مخصوص گریم صورت ) برای تیره نشان دادن چهره شخصیت های خوزستانی از جمله موارد مورد اعتراض مردم خوزستان به این سریال است

اما سوای تمام این اعتراض های به حق، یک نکته مهم وجود دارد که از محتوای خود سریال و اهانت به جنوبی ها دردناک تر است و آن هم حضور هنرمندان خوزستانی در این سریال برای بازی در نقش های دست چندم و چند پلانه است.شبه هنرمندانی که برای دیده شدن به هرقیمتی، تن به این ذلت و خفت داده و جاده صاف کن سازندگان سریال شدند. بیش از آنکه مردم خوزستان سازندگان این سریال را مقصر قلمداد کنند بهتر است هنرمندان خوزستانی که بخش اعظم این ننگ هستند را بازخواست کنند.

و متاسفانه این رویه غلط سال ها نه تنها در صدا و سیما بلکه سینمای ایران تکرار می شود.سریال کیمیا مثال دیگری از این دست فیلم و سریال سازی است. سریالی که این روزها از یکی از شبکه های ایرانی بازپخش می شود.در قسمت هایی از این سریال که به حمله رژیم بعث به خرمشهر می پردازد، در حالی که بچه های جنوب مشغول خلاف بودند یک خانواده تهرانی که به دلیل ماموریت پدر خانواده در جنوب هستند نقش ناجی خرمشهر را پیدا می کنند.

در این سریال، خوزستانی ها به جز سیاهی لشکر نقش دیگری در حماسه مقاومت خرمشهر نداشته و در میان جنگ و آتش، بچه های جنوب با چهره هایی ذغال و سیاه سوخته، با عینک ریبون و دمپایی ابری و زیرپوش های سفید چرک مرده بی تفاوت به حمله عراق مشغول نی انبان نوازی کنار کارون هستند و این قصه در سریال کذایی نجلا ادامه پیدا کرد.

 

****نویسنده، کارگردان و بازیگر

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته