آشنایی با فعالیت ها و اقدامات فرهنگی یک بانوی اهوازی - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۳ اسفند ۱۳۹۷      ۰             99641      بانوان, عناوین اصلی, فرهنگی و هنری   Print This Post Print This Post

در اهواز بانوان اندیشمند و فرهیخته فراوانی هستند که در راستای اهداف والای انقلاب و همچنین ساختن جامعه ای مبتنی بر عقلانیت و پرورش استعدادها فعالیت و وقت گرانبهای خود را مصروف این کارهای بزرگ کنند. سرکار خانم لیلی طایی از جمله این زنان پرافتخار شهر اهواز و استان خوزستان است . وی در گفتگو با اهم اقدامات و داشته های فرهنگی و علمی خود را تشریح کرد :

اینجانب  لیلی طائی- روان شناس و مدرس دانشگاه هستم که با نوکل بر خداوند متعال و مدد جستن از اهل بیت علیهم السلام و همراهی دلسوزان توانستم گام های موثری را در اجتماع خود بردارم و خدمتی به مردم بکنم که از جمله آنها : 

۱- الف - اعزام اعضاء و نیروهای جمعیت در جلسات و هیأت ها و پایگاه های منطقه ای و برگزاری دوره¬های آموزشی در زمینه¬ی" آموزش زندگی خانواده، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و تحکیم خانواده" که شامل آموزش های پیش از ازدواج- غنی سازی روابط همسران- شیوه های فرزندپروری و مدیریت رفتار فرزندان، و... در روز اول ذی الحجه و روز خانواده.

ب- برگزاری برنامه¬ها و کارگاه های آموزشی متعدد، ویژه مناطق محروم و کم¬برخوردار در زمینه ی تحکیم و آموزش های خانواده و تقسیم کار بین اعضای جمعیت جهت ارائه آموزش-های مذکور در ماه مبارک رمضان.

ج- برگزاری کلاس¬های آموزش احکام و قوانین خانواده توسط اعضای جمعیت در مناطق مختلف شهر اهواز در ماه مبارک رمضان.

د- برگزاری دوره تربیت مربی دینی برای اعضای جمعیت بعد از ماه مبارک رمضان.

ه- برای اولین بار در استان شرکت اعضای جمعیت بانوان فرهیخته در جشن گلریزان و کمک به آزادسازی بانوان و مادران زندانی مرتکب جرائم غیرعمد(چک و ...) با همکاری ستاد دیه استان خوزستان.

و- اجرای مصاحبه تلویزیونی به زبان عربی و فعالیت رسانه-ای توسط رئیس جمعیت در شبکه¬های جهانی «الاهواز» و «اهوازنا»(زیرنظر نماینده ولی فقیه در استان) و به دلیل موقعیت خاص و استراتژیک و اثرگذاری ویژه این شبکه¬ها در منطقه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی(به مناسبت هفته عفاف و معرفی و تشریح نقش، رسالت و فعالیت-های جمعیت و ادامه و تکمیل آن در ماه¬های محرم و صفر).

ز- تهیه محتوا و ایده¬های فکری با موضوع "حجاب، عفاف و کرامت بانوان(زن و خانواده)" در قالب مقاله و تهیه مطالب بروشور مربوطه توسط اعضای جمعیت.

ح- برگزاری و مشارکت اعضای جمعیت در نشست آموزشی توجیهی"سفیران عاشورا" ویژه¬ی بانوان مبلغه و فعال در عرصه فرهنگ دینی و برنامه¬ریزی برنامه¬های ماه¬های محرم و صفر.

ط- ارائه «طرح جامع حمایتی از زنان آسیب¬پذیر استان در اقتصاد خانواده و نقش زن در آن» توسط اعضای جمعیت با توجه به شعار سال که از جانب مقام معظم رهبری مطرح فرمودند و به منظور اجرایی نمودن مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی.

ی- حضور مرتب اعضای جمعیت در جلسات مستمر جهت بررسی آسیب¬های اجتماعی و ارائه طرح¬های مربوطه و کارشناسی شده لازم.

ک- مشارکت در جذب پلکانی اعضاء و عضوگیری در جمعیت.

ل- بررسی و ارائه ایده و طرح¬های متعدد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی(تهیه و تدوین بروشورهای ویژه: از ولایت فاطمی تا ولایت خمینی/ زهرائیان ولایت) که اولین بار توسط اعضای جمعیت به مناسبت ایام فاطمیه و دهه¬ی فجر تهیه شده و مشارکت در تدارک گفتمان انقلاب و سایر برنامه¬های مربوط به دهۀ فجر.

م- شرکت اعضای جمعیت در دوره آموزشی سواد رسانه ای و فضای مجازی جهت کاهش آسیب های اجتماعی.

۲- الف- حمایت جمعیت از طرف سازمان تبلیغات اسلامی به شکل جدی تر و سایر سازمان¬ها و نهادهای دولتی به ویژه تقویت جمعیت در سایر شهرستان های استان و گسترش و ترویج نشست ها و جلسات هم اندیشی و گسترش فعالیت های خواهران در آن شهرستان¬ها و در اختیار گذاشتن امکانات لازم جهت محقق شدن این مهم.

ب- صدور کارت عضویت اعضاء جمعیت و در نظر گرفتن مشوق های بیشتر برای آنها جهت هویت بخشی، و تعلق بیشتر آنها در جمعیت و بالابردن حضور کارآمد اعضاء.

ج- حمایت جمعیت جهت تولید و صدور فکر و اندیشه اسلامی در زمینه¬ی سبک زندگی اسلامی و تعمیق باورهای دینی در جامعه بیش از پیش(تمرکز بر خانوادگی کردن پیروزی انقلاب اسلامی و انقلابی ماندن همه اعضای خانواده) به خصوص از طریق بسترسازی و اختصاص بخشی از فضای مجازی کشور و رسانه¬ها جهت فعالیت جمعیت.

د- بررسی اشکالات و نقاط ضعف آموزشی و تربیتی کشور چه در نظام آموزشی مدارس و چه در دانشگاه ها (بررسی مسائل اعتقادی، مبارزه با شبهات و...).

ه- تأکید بر تربیت و آموزش مشـاوران و روان¬شـناسان با رویکرد اسلامی(جهت کار در زمینه مشاوره و آموزش های پیش از ازدواج و شـیوه¬های فرزندپروری و کاهش میزان معظل طلاق و مشکلات خانواده و تعارض های زناشویی).

و- حمایت طرح¬های خوداشغالی بانوان(به ویژه حمایت از کارگاه¬ها و نمایشگاه های تخصصی و کارشناسی شده فعال در زمینه تولید حجاب و پوشش اسلامی).

ز- حمایت و تأکید بر افزایش و بالا بردن آموزش¬های حقوقی و قانونی، مذهبی، و روان¬شناختی در جامعه با رویکرد اسلامی.

۳- از طریق برگزاری نشست ها و ارتباطات مستقیم به این کار می پردازیم که هر کدام از اعضاء و در زمینه تخصصی و شغلی خود مجموعه ای خاص زیر نظرشان مشغول به فعالیت است که اهداف و برنامه های جمعیت در آن جا پیاده می شود.

۴- مهم ترین نقطه قوت جمعیت در استان خوزستان وجود مدیریت والای سازمان تبلیغات اسلامی جناب حجه الاسلام حاج آقا «بلک» و معاون فرهنگی سازمان جناب حجه¬الاسلام حاج آقا رستمی نیا و دبیر بسیار فعال، دلسوز و پرتلاش جمعیت سرکار خانم سیلاویان که انصافاً مجدانه در این زمینه حامی جمعیت هستند و هم چنین وجود اعضای بسیار خوب، خلاق، فرهیخته، ولایت مدار، و دلسوز در جمعیت استان خوزستان می باشد. اما نقطه ضعف موجود در جمعیت بحث کمبود امکانات به خصوص در زمینه فضای مجازی و رسانه ها.

۵- تهیه و تدوین طرح هایی در زمینه اقتصاد مقاومتی و برگزاری دوره¬ها و کارگاه¬های آموزشی در این زمینه مثلاٌ جمعیت در صدد برگزاری دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی در سطح استان توسط دکتر حجه الله عبدالملکی(قائم مقام و رئیس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور)، تمرکز بر افزایش جذب پلکانی اعضای جمعیت و...

۶- تقدیر و تشکر ویژه دارم از ریاست محترم سازمان جناب حجه¬الاسلام والمسلمین حاج آقا قمی و سرخانم دکتر نیکوبرش رئیس محترم جمعیت و سایر اعضای جمعیت کشور و دست-اندرکاران که در واقع مایه دلگرمی و نشاط¬آفرینی در وجود ما هستند که الحق و الانصاف الگوی فرهیخته¬ای به تمام معنی می¬باشند.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته