تعرض به‌ عرصه جهانی شوش - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۱۵ شهریور ۱۳۹۸      ۰             100748      خوزستان, شهرستان ها, فرهنگی و هنری   Print This Post Print This Post

یک دوستدار میراث فرهنگی گفت: تصاویری از حفاری‌ در محدوده عرصه جهانی شوش و در فاصله نزدیک با محل چهارراه ورودی این شهر منتشر شده که خبر از تعرض به عرصه جهانی شوش می دهد. قاسم منصور آل کثیر دوستدار میراث فرهنگی خوزستان در گفت وگو با خبرآنلاین گفت: این حفاری‌ها در سکوت متولیان پایگاه میراث جهانی و میراث فرهنگی در صورتی انجام شده که تاکنون هیچگونه تلاشی برای ممانعت از آن صورت نگرفته است.آل کثیر توضیح داد: این در حالیست که عملیات پروژه زیرگذر که یک پروژه ترافیکی برای پیشگیری از سوانح رانندگی به شمار می‌رود و مورد تاکید شورای ترافیک استان نیز بوده و به دستور استاندار کلنگ‌زنی شده بود، به سرعت با واکنش متولیان میراث مواجه شد و از ادامه اجرای آن جلوگیری شد.

این دوستدار میراث فرهنگی گفت: این حفاری در عرصه ثبت جهانی صورت گرفته است. دو گودالِ حفاری که یکی از گودال ها حدود ۶ متر عمق دارد و دچار آبگرفتگی شده و به شدت عرصه را با تهدید مواجه کرده است.آل کثیر همچنین اظهار کرد: دوستداران میراث فرهنگی نسبت به هر گونه تعرض و بی توجهی به عرصه های جهانی و ملی حساسیت نشان می دهیم. این محوطه ثبت جهانی است و باید پایگاه میراث جهانی شوش نسبت به حفظِ آن کوشا باشد.

وی توضیح داد: پیش از این نیز بخشی از دیواره ی بنای آرامگاه یعقوب لیث در دزفول به علت کم توجهی ناظرانِ سازمان میراث فرهنگی دچار مشکل شده بود و از مسئولان استان و کشور می خواهیم نسبت به این کم توجهی ها به میراث کشور و جهان حساسیت بیشتری به خرج دهند.آل کثیر افزود: بناها و محوطه های دیگری در این شهر جهانی وجود دارد که بی توجهی ها نسبت به آنها منجر می شود به مرور از صفحه ی تاریخ ناپدید شوند. بناهایی مثل شهر تاریخی اسلامی ُُ ُمگرنات یا بقاع سادات تفاخ نیز در خطر تخریبِ بیشتر هستند.این دوستدار میراث فرهنگی یاداور شد: طبق گفته ی اهالی، تعرض به عرصه جهانی از روزهای گذشته شروع شده بود که پایگاه میراث جهانی شوش هیچ گونه شفافیتی با مردم و دوستداران میراث فرهنگی نداشته و تا کنون توضیحی در این خصوص نداده است.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته

 

 

کوتاه از اقدامات مدیریت و کارگران فولاد اکسین اهواز در راستای تحقق شعار رونق تولید