۱۰ سال و یک روز بعد از روز درختکاری! - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۱۶ اسفند ۱۳۹۷      ۰             99330      عناوین اصلی, مقالات   Print This Post Print This Post

سالها پیش که منطقه گمبوعه اسم و رسمی داشت و پارک جنگلی گمبوعه محلی برای آسایش و تفریح مردم و جامعه محلی بود، به رسم هرساله برنامه درختکاری در روز درختکاری در پارک جنگلی توسط مسئولین در میان شادی اهالی و روستاییان منطقه به سرانجام خاطره انگیزی می رسید. آخرین بار به گمانم سال ۱۳۸۷ بود که این برنامه با شیوه ای کاملاً رسمی و سازمانی و با کمال بی حوصله گی انجام شد. هنوز یادم هست که برای آن مراسم گفته شده بود که آیت الله موسوی جزائری حضور پیدا خواهد و برای همین جمعی از کشاورزان منطقه برای اعتراض به سوء مدیریت منابع آب خود را برای آمدن آیت الله آماده کرده بودند.

حدود ساعت ۱۰ صبح بود که ماشین های دولتی و اکیپ های همراه یکی یکی وارد محوطه پارک شدند. در یکی از ماشین های شاسی بلند سفید رنگ یک دبه آب ۲۰ لیتری و چند نهال برهان که انگاری از گل فروشی های شهر خریداری شده بودند، هم دیده می شد.مراسم حدود نیم ساعت بعد با حضور آیت الله شفیعی و جمعی از مسئولین استانی و شهرستان میان طرق و طروق شاطر عکاسان آغاز شد. همین که آیت الله شفیعی خواست اولین نهال را در میان سلام و صلواتهای جمعیت با آبپاشی قرمز رنگ آبیاری کند یکی از کشاورزان با مخاطب قراردادن ایشان با اشاره به بی آبی منطقه ای که سالها سرسبزی ایش زبانزد عام و خاص است، از ایشان خواست که فکری به حال مردم کند و خودش را درگیر یکی، دو نهال که معلوم نیست عاقبتشان چه می شود، نکند.

حاضرین که گویی همچنین انتظاری را دور می دیدند، نگاهی به همدیگر انداختند. نگاه آیت الله شفیعی به سمت عباس طباطبایی، معاون وقت استاندار رفت. آقای دکتر عباس طباطبایی انگار وقوع حادثه ای را پیش بینی کرده بود و در کنار شاپور رستمی ایستاده بود، دست مدیر حوادث غیر مترقبه استان را گرفت و به میان کشاورزان آمد و جانانه به درد دل آنها نشست و قول و قرارهایی گذاشت و از حق نگذریم تا چند ماه وضعیت فراتر از انتظار بود. اما حیف که این وضعیت پایدار نبود. و در این ۱۰ سال گذشته نه فقط وضعیت آب کشاورزی منطقه گمبوعه به حالت گذشته برنگشت که برنامه روز درختکاری در این منطقه برچیده شد، تا مبادا با اعتراضی خاطر مسئولی مکدر شود.

در این میان بی آبی چنان زندگی را بر مردم روستاهای منطقه تنگ کرد که اغلب کشاورزان بر آن شدند تا درختان تاریخی و قدیمی مزارع و منازلشان را به قیمتی ناچیز به عنوان چوب به خریداران چوب شهرستانی بفروشند و به زخم زندگی بزند.در این زمینه بعد از حدود ۱۵ سکوت، بی تفاوتی و سوء مدیریت عملیاتی مسئولان متاسفانه دیروز به مناسبت روز درختکاری شاهد مسئولانی نام و نشان دار بودیم که به جای پرداختن به اساس زندگی کشاورزان، سعی می کنند با ژست فرهنگی چند نهال را بکارند و از هر فرصتی برای تصویر برداری و سخنرانی برای عادی جلوه کردن امور نهایت استفاده را ببرند. غافل از اینکه سکوت مردم از رضایت نیست و از اقدامات آنها قطع یقین کرده و بقولی دست شسته اند.در پایان برای آشنایی خوانندگان علاقمند به وضعیت تاسف بار کشاورزی گمبوعه آنها را به مطلبی تحت عنوان « دخیلک یا سید عباس» که در لینک www.asremahahwaz.ir/town/90428 قابل ملاحضه است، ارجاع می دهم.

مجید عبودی

گمبوعه بزرگ

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته

با عرض پوزش. مطلبی یافت نشد!