خاتونی که خلاصه خاصّه ها بود - پایگاه خبری تحلیلی عصر ماه اهواز

  مشاهده مطلب

      ۲۰ بهمن ۱۳۹۷      ۰             98044      فرهنگی و هنری, مقالات   Print This Post Print This Post

فصل فاطمه سرایی که فرا می رسد در ِ قلب و قلمم را باز می کنم تا به کلمات فاطمی خوش آمد بگویم . ضیافتی پرشکوه برای سرآمد هاشمیان. اولین کلمه ای که وارد می شود " حیرت" است .وقتی که حیرت زده به فره هی ِ فاطمه (س)، نور ساطع رسول می اندیشم، گستره ای پهناور از پریشانی می شوم . کلمات در گلوی قلمم گیر می کنند و چهار فصل زبانم لکنت می شود.

ناگزیر ، به دانش علیل و یافته های اندکم اکتفا می کنم و می نویسم : فاطمه، تاج کرامت بر تارک ِ جهان . این خلاصه ترین تعبیر درباره زنی که خلاصه خاصّه های انبیاء بود. زنی که کمال زنانگی بود و تمام خصایص کمالی در ظرف بلورین وجود متبرکش تکوین یافته بودند.شاخصی یکتا برای تشخص. تشخصی یگانه برای نور جلال و جمال.نمایه ای لایق از لاهوت و ملکوت. زبانی زبده گو و زرنگار برای تبیین زیبایی حقیقت. فاطمه دخت مکرم رسول اکرم امتداد طبیعی شکوه و شموخ همه پیام آوران تاریخ بود. عصاره ای مینویی از صلب نور در گهواره زمین .

زنی شگرف که شگفتانه خلقت بود. فاطمه دختر پیامبر رحمت ، نه بلقیس بود و نه کلئوپاترا. نه تاج و تخت داشت و نه ثروت کلان افسانه وار. زنی که عظمتش را مدیون روح روشن و حکمت متعالی و بصیرت نافذش بود نه فریفتگی های فانی و قدرت زوال پذیر امپراطوران. زنی که برابر نهاده ای شایان برای شور و شمیم ، همسانی در خور برای عقل و عفاف و مترادفی کافی و وافی برای انقلابی گری و خروش انسان متعهد بود. امشب دوباره تصویر یاس کبود علی ( ع ) در آینه ضمیر انسان های حق بین منعکس می شود و ستاره نیلی آسمان تشیع – دردانه پهلو شکسته پیامبر- از مشرق وجدان های بیدار شیعیان طلوع می کند.

علی (ع ) یکبار دیگر امشب در بقیع ضمایر ما به کاشتن یاس می پردازد. امشب آتشی پشت در خانه علی(ع ) و آتشی بزرگتر از آن در دل همه رهروان نهج روشن علی ع برافروخته می شود و تازیانه های ستم یکبار دیگر بر تک تک کلمات سوره کوثر فرود می آیند. امشب سالگشت تقابل نقصان اموی و کمال هاشمی است. امشب حبیبه حق و شفیعه حشر و ام ابیهای خاتم رسل از مدار خاکیان می گذرد و لاهوت نشین می شود. بانویی که تیماردار زخم های جسم و جان علی و ضامن تلالوی ذوالفقارش در مواجهه با جهل بود. خاستگاه نور امامان و شاهین تعادل میزان انسانیت برای همه زمان ها و زمینه ها. آرام جان محمد (ص ) امشب به محمد می پیوندد. خاتونی که ریحانه ختمی مرتبت بود و رحمت و نقمت خداوند به رضا و نارضایش پیوند خورده بود. تازیانه زدن به ریحانه رسول مقدمه ای جسارت آمیز برای واقعه کربلا بود. امشب شب افتتاحیه غریبانه گی تاریخ است.

محمد دورقی

بندرماهشهر- ۱۹ بهمن ۹۷

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

دیدگاه های بسته